fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Pos. M. Małecki: Mam nadzieję, że zakończyliśmy już problem próby usunięcia ulicy gen. Fieldorfa w Żyrardowie

Mam nadzieję, że zakończyliśmy już problem próby usunięcia ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa w Żyrardowie. W żyrardowskim ratuszu spotkałem się wczoraj z prezydentem Żyrardowa Krzysztofem Chrzanowskim, przewodniczącym Rady Miasta Żyrardowa i bardzo ważną osobą na tym spotkaniu był Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych. (…) Na tym spotkaniu zapadły konkretne decyzje – mówił Maciej Małecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

28 października Rada Miasta w Żyrardowie głosami Platformy Obywatelskiej i radnych niezależnych podjęła uchwałę o zmianie nazwy ulicy gen. Fieldorfa „Nila” na Jedności Robotniczej. Treść uchwały wzbudziła duży sprzeciw społeczny. Prezydent miasta zwrócił się do wojewody mazowieckiego z prośbą o analizę i weryfikację tej decyzji.

– Mam nadzieję, że zakończyliśmy już problem próby usunięcia ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa w Żyrardowie. W żyrardowskim ratuszu spotkałem się wczoraj z prezydentem Żyrardowa Krzysztofem Chrzanowskim, przewodniczącym Rady Miasta Żyrardowa i bardzo ważną osobą na tym spotkaniu był Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych na ulicy Rakowieckiej, tego muzeum, które powstało w dawnej katowni UB, tam, gdzie został zamordowany gen. Emil Fieldorf. Na tym spotkaniu zapadły konkretne decyzje. (…) Jest deklaracja przewodniczącego Rady Miasta Żyrardowa, który zobowiązał się do tego, że gdyby wojewoda tej uchwały nie uchylił, to zostanie zbudowana taka większość spośród radnych, którzy obronią ulicę Fieldorfa i wtedy będzie nowa uchwała – oznajmił Maciej Małecki.

Próba usunięcia ulicy gen. Fieldorfa „Nila” w Żyrardowie doprowadziła do zainicjowania spotkań edukacyjnych dla mieszkańców, dotyczących najnowszej historii Polski, a także wykładów o Żołnierzach Wyklętych.

– Bardzo zależało mi, aby ta sprawa pozwoliła na krok do przodu – na edukację, przybliżenie postaci generała i cieszę się, że udało się zainicjować taką współpracę pomiędzy Żyrardowem a Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Chyba już w przyszłym tygodniu będą odbywały się lekcje o gen. Fieldorfie w żyrardowskich szkołach. Uczniowie będą zachęcani do tego, żeby odwiedzać Muzeum Żołnierzy Wyklętych. (…) Zostaną zorganizowane żyrardowskie spotkania z historią najnowszą, czyli otwarte spotkania dla wszystkich, połączone z wykładami o Żołnierzach Wyklętych – poinformował poseł PiS.

Niech pamięć o generale Fieldorfie „Nilu” i o innych naszych bohaterach trwa. Brońmy naszych bohaterów – apelował gość „Aktualności dnia”.

– Jeśli mówimy o przyszłości Polski, to do której tradycji chcemy się odwoływać? Mamy tradycję gen. Fieldorfa, bohatera trzech wojen: I wojny światowej, Legionów i wojny z bolszewikami 1920 roku oraz II wojny światowej, i wreszcie jego męczeńskiej, bohaterskiej śmierci. I to jest ta tradycja, na której chcemy budować. Natomiast ta tradycja, która chce zrzucać tablice z nazwami naszych bohaterów, to niestety jest tradycja odwołująca się do tych, którzy zadawali śmierć naszym bohaterom i którzy nie służyli Polsce, tylko Moskwie – podkreślał polityk.

W czasach PRL-u wiedza o Żołnierzach Wyklętych była zakazana.

– Dzisiaj naszym zadaniem jest tak zbudować program nauczania, tak prowadzić szereg inicjatyw, żeby dla nikogo nie było wątpliwością, że tak kryształowa postać, jak generał Fieldorf powinna mieć swoją ulicę –  zaznaczył Maciej Małecki.

Całą rozmowę z posłem Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl