fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] Płk M. Pietrzak: Walczymy już z ogniskami koronawirusa, a nie globalnie. Globalnie natomiast musimy przestrzegać zasad, które pozostały

Z globalnych działań skierowanych do całej populacji przenosimy się – jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, opieka medyczna czy inspekcje sanitarne – z działań globalnych do działań punktowych, gdzie rozprzestrzenia się koronawirus. Walczymy z ogniskami koronawirusa, a nie już tak globalnie. Natomiast globalnie musimy przestrzegać zasad, które pozostały: dystansu społecznego oraz zakładania maseczek w miejscach, gdzie tego dystansu nie da się zachować – podkreślił płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. W audycji wzięła również udział Aneta Trzcińska z WOT, wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Od soboty 6 czerwca mogą być otwarte kina, teatry, opery i balet. Luzowanie obostrzeń w tych miejscach następuje w ramach IV etapu znoszenia restrykcji przez rząd. Płk Marek Pietrzak mówił, że jest to związane ze zmniejszającą się ilością zachorowań na koronawirusa w większości województw.

– Z globalnych działań skierowanych do całej populacji przenosimy się – jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, opieka medyczna czy inspekcje sanitarne – z działań globalnych do działań punktowych, gdzie rozprzestrzenia się koronawirus. Dalej słyszymy o Śląsku czy zakładach, gdzie wkradł się koronawirus. W tej chwili na masową skalę są tam pobierane wymazy, aby dokładnie ocenić, kto jest chory a kto nie. Wydaje się, że jest to działanie odpowiednie do zaistniałej sytuacji – walczymy z ogniskami koronawirusa, a nie już tak globalnie. Natomiast globalnie musimy przestrzegać zasad, które pozostały: dystansu społecznego oraz zakładania maseczek w miejscach, gdzie tego dystansu nie da się zachować – wskazał rzecznik WOT.

Podczas audycji „Aktualności dnia” słuchacze z różnych stron Polski wyrażali swoje zaniepokojenie nieprzestrzeganiem przez społeczeństwo obowiązujących zasad. Chodzi m.in. o niezasłanianie ust i nosa w sklepach. Aneta Trzcińska, wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przytoczyła dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

– Noszenie maseczki zmniejsza ryzyko zarażenia o 85 proc., osłanianie oczu za pomocą gogli zmniejsza ryzyko o 78 proc., z kolei zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m zmniejsza to ryzyko o 80 proc. – powiedziała żołnierz 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Aneta Trzcińska zaznaczyła, że żołnierze WOT wykonują wymazy u osób zakażonych lub o to podejrzewanych, a oni sami także są regularnie badani. Wskazała przy tym na skuteczność zakładania materiałów ochronnych.

– Spośród osób, które pobierają wymazy z naszej 13. śląskiej brygady ani jedna osoba, która te wymazy pobiera nie została zarażona, więc wiemy, że maska ochronna twarzy, rękawiczki w strefie czerwonej jednak działają i jednak zabezpieczają – podsumowała gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj