PAP/Marcin Gadomski

[TYLKO U NAS] P. Duda o ustaleniach szczytu klimatycznego w Brukseli: To wielki sukces, bo tu nie chodzi tylko o górnictwo, ale o całą polską gospodarkę

To na pewno wielki sukces. Polski rząd pokazuje, że można. Nie tak, jak robiła to premier Ewa Kopacz, która de facto zgodziła się na dekarbonizacje polskiej gospodarki. Tu nie chodzi tylko o górnictwo, energetykę, ale o całą polską gospodarkę – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Piotr Duda. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” odniósł się w ten sposób do szczytu klimatycznego, który odbył się w Brukseli.

W czwartek w Brukseli trwały negocjacje dotyczące kwestii klimatycznych, w których uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. W kontekście wstępnych ustaleń, do jakich doszło podczas spotkania, Piotr Duda powiedział, że „jest to na pewno wielki sukces szefa polskiego rządu”.

– To dobry krok. Z jednej strony nie zablokowaliśmy, ale dostaliśmy czas w tych konkluzjach, abyśmy mogli polską gospodarkę przestawić na neutralność klimatyczną. To na pewno wielki sukces. Polski rząd pokazuje, że można. Nie tak, jak robiła to premier Ewa Kopacz, która de facto zgodziła się na dekarbonizacje polskiej gospodarki. Tu nie chodzi tylko o górnictwo, energetykę, ale całą polską gospodarkę. Mamy przykład huty w Krakowie, gdzie właściciel wycofuje się tylko dlatego, że są duże opłaty za emisje CO2. To dla nas bardzo ważne – zaznaczył przewodniczący „Solidarności”.

Gość Radia Maryja podkreślił, że „Solidarność” jest „za zieloną energią, ale musi być równowaga”. Bezpieczeństwo energetyczne to kierunek, w którym musimy iść – dodał.

– Teraz będzie wielka walka o miliardy euro, aby Polska otrzymała z puli jak najwięcej pieniędzy, żebyśmy mogli w sposób spokojny przystosować się do tych wszystkich działań. (…) Jeśli się dużo płaci za CO2, to polska gospodarka staje się mniej konkurencyjna, czyli mniej eksportuje do państw starej Unii Europejskiej. Miało być przecież odwrotnie. Widzimy to, ale cieszymy się, że premier stanął na wysokości zadania, bo to sukces oczekiwany przez polskie społeczeństwo – powiedział.

Piotr Duda wskazał, że potrzebujemy czasu na wprowadzenie zmian.

– Straciliśmy prawie pięć dekad, będąc w systemie komunistycznym, na rozwój naszej gospodarki, na nowe technologie. Dzisiaj prezydent Macron może sobie mówić, uśmiechać się i proponować kolejnym państwom swoje technologie dot. atomu, bo oni de facto są neutralni klimatycznie, jeśli chodzi o gospodarkę i energię. My potrzebujemy na to czasu. (…) Energia z węgla też może być zielona. Idziemy w takim kierunku, aby faktycznie tak to wyglądało. Potrzebujemy, aby nasze kopalnie funkcjonowały aż do wyczerpania złóż, ale w międzyczasie musimy starać się także naszą gospodarkę w taki sposób restrukturyzować, żeby faktycznie była jak najbardziej przyjazna środowisku – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Piotrem Dudą dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj