fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. JP II w Toruniu

We wtorek po raz trzeci obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W Kaplicy Pamięci w toruńskim sanktuarium odsłonięto tablicę z kolejnymi nazwiskami polskich bohaterów, którzy pomagali ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. Uroczystości swoim honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Kaplica Pamięci w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II w Toruniu to szczególne miejsce upamiętnienia Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, z narażeniem życia własnego i bliskich, ratowali ludność żydowską.

– Wszystko zaczęło się w roku 2000. Zaczęliśmy zbierać nazwiska tych, którzy zostali pomordowani za ratowanie sąsiadów-Żydów. Wtedy przez słuchaczy Radia Maryja została napisana książka „Godni Synowie Naszej Ojczyzny”. (…) W tej kaplicy tych nazwisk, a zaczęliśmy je odkrywać wiele lat po wojnie, jest prawie 1200 – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja.

We wtorek odsłonięto tablicę z następnymi nazwiskami Polaków, którzy pomagali Żydom podczas okupacji niemieckiej. To 8 nowych bohaterów.

Dziękujemy Panu Bogu za świadków, którzy aż tak realizowali przykazanie miłości, że narażali swoje życie, ginęli – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Polacy ratujący Żydów w okresie II wojny światowej to prawdziwi bohaterowie, którym należy się cześć i pamięć – podkreślił w liście wystosowanym z okazji obchodów prezydent RP Andrzej Duda.

„Jest naszą powinnością, współczesnych Polaków, żyjących we własnym, wolnym, suwerennym i demokratycznym państwie, pamiętać i czcić czyn rodaków, którzy w tamtych tragicznych latach stanęli przed nadludzkimi wyzwaniami” – napisał prezydent Andrzej Duda.

list Prezydenta RP - obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony jest w dniu rocznicy zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów na Podkarpaciu, która ukrywała żydów.

– Oni to czynili, bo kochali Boga. Bóg był obecny w ich życiu i rodzinie. To są niekanonizowani święci naszych najnowszych czasów – przypomniał w trakcie Mszy św. w intencji bohaterów w toruńskim Sanktuarium ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej.

Żydom pomagali nie tylko zwykli Polacy, ale także Polskie Państwo Podziemne, m.in. za pośrednictwem Rady Pomocy Żydom Żegota – przypominał prof.  Mirosław Golon.

– Ta instytucja zapewniła próbę wykonania przez państwo swojego obowiązku, nawet w tak trudnych warunkach, jakimi były warunki okupacji. Podjęto skuteczną próbę uratowania przynajmniej części Żydów – powiedział dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

Za pomoc Żydom w okupowanej przez Niemców Polsce groziła śmierć. Mimo to bohaterów nie brakowało. Wielu z nich, nawet po wojnie, nie mówiło o swoich czynach – wskazała dr Katarzyna Pawlak-Weiss.

– Dowiedzieliśmy się o nich przez Żydów, którzy w akcie wdzięczności odszukiwali Polaków, którzy tą rękę i pomoc wyciągnęli – zaznaczyła dr Katarzyna Pawlak-Weiss, wicedyrektor oddziału IPN we Wrocławiu.

Materiały na temat bohaterstwa Polaków można znaleźć na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. W internecie można też zwiedzić toruńską Kaplicę Pamięci.

TV Trwam News

Galeria:

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl