fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] o. T. Rydzyk CSsR: Trzeba budować jedność wokół zadań, wokół prawdy, nawet jeżeli się różnimy

Trzeba iść razem, dziękować Panu Bogu, pilnować, żeby nam prowokatorów nie powstawiali. Trzeba to nazwać po imieniu. (…) Trzeba budować jedność wokół zadań, wokół prawdy, nawet jeżeli się różnimy – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor toruńskiej rozgłośni.

Dyrektor Radia Maryja odniósł się do sytuacji związanej z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a w szczególności do działań władz państwowych, które po decyzji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie organizacji Marszu Niepodległości podjęły decyzję o zorganizowaniu marszu, który miałby rangę uroczystości państwowych.

– Trzeba się jednoczyć, zobaczyć cel i iść do tego celu. Celem naszym jest niebo, a idziemy przez tę ziemię. Jesteśmy wierzący i taka jest nasza droga. Na chwilę jesteśmy tylko na ziemi, na jakiś czas, na czas dojrzewania do nieba. Teraz to święto, te obchody odzyskania niepodległości – czy nie można tego zrobić, żeby jednak stanąć razem? – pytał o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dyrektor toruńskiej rozgłośni zwrócił się z apelem do środowisk narodowych, aby spróbowali dojść do porozumienia z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim w kwestii wspólnego udziału w marszu.

– Apelowałbym do narodowców – wspaniali jesteście, zawsze byłem dumny z tego marszu. Gdy były jakieś incydenty, to mówiliśmy, że to niewłaściwe, ale generalnie to była piękna sprawa, widać wielką miłość do Ojczyzny, taką prawidłową dumę, bo trzeba mieć swoją godność. To wszystko było i wierzę, że będzie. Podejdźcie do prezydenta, podejdźcie do pana premiera, porozmawiajcie – akcentował gość „Aktualności dnia”.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR podkreślił, że należy iść razem oraz budować jedność i rozmawiać ze sobą na argumenty.

– Trzeba iść razem, dziękować Panu Bogu, pilnować, żeby nam prowokatorów nie powstawiali. Trzeba to nazwać po imieniu. (…) Trzeba budować jedność wokół zadań, wokół prawdy, nawet jeżeli się różnimy. To jest jak bukiet kwiatów. Piękne są np. jedne kwiaty, gdybyśmy wzięli bukiet kwiatów z jednego rodzaju. Ale może być ikebana i też to może być przepiękne. Tak samo my – mamy różne talenty, mamy różne charyzmaty, mamy rożne wykształcenie, ale się nawzajem uzupełniamy. Jesteśmy jak połączone naczynia. Tak, trzeba budować, rozmawiać ze sobą na argumenty, argument prawdy i dobra wspólnego, a nie argument siły – zaznaczył.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił się do środowisk narodowych z prośbą o dążenie do kompromisu w myśl dobra wspólnego.

– Spróbujcie przeskoczyć ponad pewne ambicje, czasem trzeba i pewny kompromis dla dobra wspólnego, przeskoczyć ponad emocje i być dalekomyślnym. (…) My nie możemy być krótkomyślni, myśleć na dzień, na chwilę, nawet na rok. Dalekomyślność – tego życzę, modlę się o to i bardzo proszę o modlitwę, bo to diabeł dzieli – mówił Dyrektor Radia Maryja.

Całość rozmowy z o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj