[TYLKO U NAS] O. J. Sok CSsR: Czasy i dzieło św. Klemensa Hofbauera przypominają nasze czasy i to wielkie dzieło – wspólnotę zgromadzoną wokół Radia Maryja. Bogu niech będą dzięki, że ta historia trwa

Jako żywo i czasy, i dzieło św. Klemensa Hofbauera przypominają nasze czasy i to wielkie dzieło – wspólnotę zgromadzoną wokół Radia Maryja, TV Trwam, szkoły. Bogu niech będą dzięki, że ta historia trwa (…). Pielgrzymujemy tutaj dzisiaj z głębokim przekonaniem, że odjedziemy stąd zdrowsi i bardziej odporni na to wszystko, co nam szkodzi – podkreślił o. Janusz Sok CSsR, prowincjał warszawskiej prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, podczas XXIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Na początku przemówienia o. Janusz Sok CSsR wyraził przekonanie, że Rodzina Radia Maryja pielgrzymuje do Matki Bożej Częstochowskiej z przekonaniem, że odjedzie z Częstochowy zdrowsza i bardziej odporna na wszystko, co szkodzi. Przypomniał także słowa duńskiego filozofa Sørena Kierkegaarda, który powiedział: „Człowiek jest najsilniejszy wtedy, kiedy składa ręce do modlitwy”.

– Skąd ta siła? Dobrze wiemy, że kiedy składamy ręce do modlitwy, to nigdy nie jesteśmy sami. Człowiek najsłabszy jest wtedy, kiedy jest sam. Gdy składamy ręce, wiemy, że jest z nami wspólnota Kościoła, nade wszystko jest Ten, do którego od wielu tygodni śpiewamy: „Święty, Mocny, Nieśmiertelny”. Stąd ta siła. Nie zagrożą nam te niebezpieczeństwa, które są największe – niebezpieczeństwa dla naszej duszy. Wyjedziemy stąd zdrowsi i jeszcze bardziej odporni – mówił prowincjał warszawskiej prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

Kapłan zaznaczył, że Rodzina Radia Maryja to wspólnota, która ma świadomość swojej misji.

– To wspólnota modlitwy, bo stąd czerpiemy mądrość i siły, i wspólnota przekonana, że winniśmy dzisiaj dzielić się swoją wiarą, a więc ewangelizować, a więc mówić o Panu Bogu i o radości przeżywania wiary. Za to, co czynicie na co dzień w swoich rodzinach, w sąsiedztwie, w miejscach, w których żyjecie, bardzo wam dziękuję – powiedział.

O. Janusz Sok CSsR przywołał postać św. Klemensa Hofbauera, redemptorysty. W tym roku minęło 200 lat od jego śmierci, ale historia, którą zapoczątkował – trwa do dziś.

– Czasy, w których pracował – przypominają nasze. Nie były to łatwe czasy, miał mnóstwo trudności, wielu też wrogów, ale był to człowiek, który miał niezwykłe talenty i pewną cnotę, bo przecież upór w Bożych sprawach, to i górale uważają, że to nie wada, tylko cnota. On taki uparty był. Nigdy nie odpuścił. Wiedział, czego chce, w Bożych sprawach. Miał taką zaletę, że gromadził wokół siebie ludzi świeckich. Do zakładania wszystkich dzieł: bractw, szkół angażował osoby świeckie, które były niezwykle zdolne do poświęceń w dobrych sprawach. Jako żywo i czasy, i dzieło św. Klemensa przypominają nasze czasy i to wielkie dzieło – wspólnotę zgromadzoną wokół Radia Maryja, TV Trwam, szkoły. Bogu niech będą dzięki, że ta historia trwa – akcentował prowincjał.

Zwrócił uwagę, kiedy było szczególnie ciężko, św. Klemens odmawiał krótką modlitwę: „Boże, już czas najwyższy – pomóż mi. Boże, czas już najwyższy, pomagaj”.

– Niech i w dzisiejszych czasach, zwłaszcza gdy nie jest nam łatwo – a bywa tak i codziennie – Dobry Bóg, bo czas najwyższy, nam pomaga – podkreślił o. Janusz Sok CSsR, prowincjał warszawskiej prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

radiomaryja.pl

drukuj