fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. Z. Ziobro o mediach w Polsce: Można wykonać bardzo ciężką, dobrą pracę, ale jeżeli nie trafia ona do świadomości szerszej opinii publicznej, w jakimś sensie jest marnowana

Media głównego nurtu lubią pokazywać wszystko to, gdzie coś nie wyjdzie lub fałszywy problem przez nie tworzony. To dotyczy także pokazywania Kościoła. Można wykonać bardzo ciężką, dobrą pracę, ale jeżeli nie trafia ona do świadomości szerszej opinii publicznej, to w wymiarze demokracji, w obszarze, który przekłada się na decyzje wyborców, w jakimś sensie jest marnowana – podkreślał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas czwartkowych „Rozmów niedokończonych” na antenie TV Trwam.

Minister sprawiedliwości podczas „Rozmów niedokończonych” odniósł się do roli mediów w Polsce, które – jak podkreślił – często nie spełniają swoich funkcji i nie informują społeczeństwa o konkretnych działaniach, które realizuje dany resort czy organizacja.

– Można wykonać bardzo ciężką, dobrą pracę, ale jeżeli nie trafia ona do świadomości szerszej opinii publicznej, to w wymiarze demokracji, w obszarze, który przekłada się na decyzje wyborców, w jakimś sensie jest marnowana. Takie doświadczenie miał Viktor Orban – człowiek pierwszych rządów, kiedy wskaźniki gospodarcze były znakomite, ale nie zadbał o sferę mediów i przegrał wybory. Później nastał czas rządów socjalistów, którzy zrujnowali gospodarkę, sprzedali przedsiębiorstwa węgierskie. Dopiero kiedy wrócił do władzy i zaczął to wszystko porządkować – nie zapomniał o mediach – zwrócił uwagę Zbigniew Ziobro.

Gość TV Trwam wspomniał o przegranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach parlamentarnych w 2007 roku, kiedy – jak dodał – wskaźniki gospodarcze w Polsce były bardzo dobre.

– Ogromna przewaga medialna drugiej strony, nakręcanie spirali nienawiści, fałszywych informacji sprawiło, że przegraliśmy tamte wybory – wskazał Prokurator Generalny.

Dlatego pomny o tamte doświadczenia, poprosiłem mojego bardzo zdolnego współpracownika (Patryka Jakiego – przyp. red.) by udał się na Węgry i zebrał informacje, jak oni to zrobili. Przygotowaliśmy program pluralizacji polskich mediów, bo nie chodziło o to, żeby przejąć media w całości, ale wprowadzić pewne elementy pluralizmu. Jako Solidarna Polska zaproponowaliśmy to po 1,5 roku rządów pierwszej kadencji, ale mimo że wydawało się, że nasza perswazja była skuteczna, ostatecznie decyzje całości koalicji były inne i nie zdecydowano się na wprowadzenie zmian – podkreślał.

W sprawach uproszczenia procedur sądowych – cywilnej i karnej – Ministerstwo Sprawiedliwości organizowało wiele konferencji, ale – jak powiedział Zbigniew Ziobro – „one nie przebijają się” w mediach.

– Media głównego nurtu lubią pokazywać wszystko to, gdzie jest jakieś źdźbło, gdzie coś nie wyjdzie lub fałszywy problem przez nie tworzony. To dotyczy także pokazywania Kościoła. Jak wiele jest pięknych dzieł, które prowadzi polski Kościół – (…) w jednym z ośrodków Caritasu na Podkarpaciu jest pomoc niesiona dla kobiet i ich dzieci dotkniętych przemocą. Kobiety są bardzo wdzięczne za pomoc, którą księża i osoby opiekujące się nimi im udzielają. To jest piękny i wartościowy ośrodek, ale kto o tym wie? – zauważył szef resortu sprawiedliwości.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl