fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. J. Kwieciński o skutkach Brexitu: Najbardziej zagrożona jest branża rolno-spożywcza

Zdecydowanie najbardziej zagrożona jest branża rolno-spożywcza, czyli nasze produkty rolne, nasze produkt spożywcze, które cieszą się wielkim powodzeniem na rynku brytyjskim – powiedział w rozmowie z TV Trwam minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jednak – jak dodał – Polska jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

Umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zakończyła się fiaskiem. Nie oznacza to jednak, że Brytyjczycy nie opuszczą struktur Wspólnoty. Takie rozwiązanie mogłoby uderzyć w polską gospodarkę.

– Zdecydowanie najbardziej zagrożona jest branża rolno-spożywcza, czyli nasze produkty rolne, nasze produkt spożywcze, które cieszą się wielkim powodzeniem na rynku brytyjskim. Zaczęło się od tego, że Polacy tam będący chcieli kupować polską żywność, a z czasem przekonali się do niej Brytyjczycy – podkreślił Jerzy Kwieciński.

– Są to też inne branże, gdzie nasz współpraca jest ważna – elektromaszynowa, motoryzacyjna, usługi finansowe i usługi IT. To te branże, które mogą najbardziej odczuć skutki Brexitu – dodał.

Wielka Brytania to jeden z największych partnerów handlowych dla Polski.

– Dla Polski Wielka Brytania jest trzecim partnerem handlowym, mniej więcej na takim samym poziomie wymiany – ponad 12 mln euro – jak Czechy. Jest to tym bardziej ważne, że mamy nadwyżkę w tym handlu, tzn. dużo więcej eksportujemy niż importujemy – wskazał minister.

Umowa, która nie doszła do skutku zakładała tzw. miękki Brexit, znaczyłoby to, że Wielka Brytania płaciłaby składki jeszcze przez cztery lata. Wyjście bez ewentualnej umowy przekreślałoby to rozwiązanie.

– Porozumienie, które zostało wynegocjowane, zakładało to, że składki będą płacone przez Wielką Brytanię do roku 2023. Wyjście bez tej umowy oznaczałoby zwiększenie składek. Jesteśmy na to gotowi. Co więcej, już w budżecie na ten rok mamy przewidziane specjalne środki w wysokości miliarda złotych na wypadek, gdyby do takiej sytuacji doszło – powiedział Jerzy Kwieciński.

Są jednak również pozytywne skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

– Widzimy też pewne pozytywne strony. Część międzynarodowych firm rozważa lokalizację swoich operacji na kontynencie i bardzo często w naszym kraju. Więc już zaczynamy korzystać tylko na tej deklaracji o Brexicie – zaznaczył minister.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl