fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

[TYLKO U NAS] Min. D. Piontkowski: Pamiętamy o Polakach na Wschodzie, stąd wizyta w polskiej szkole

Chodzi o to, żebyśmy pokazali, że pamiętamy o Polakach na Wschodzie, stąd wizyta w polskiej szkole. Była to dla mnie okazja, aby bezpośrednio na miejscu zapoznać się z problemami, jakie mają Polacy na Białorusi w nauczaniu języka polskiego i jak sobie z tym radzą – wskazał minister Dariusz Piontkowski, szef Ministerstwa Edukacji Narodowej, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Nauczanie języka polskiego na Białorusi było głównym tematem rozmów ministra Dariusza Piontkowskiego z jego białoruskim odpowiednikiem. Polski minister zakończył dziś dwudniową wizytę u naszego wschodniego sąsiada.

W trakcie spotkania z Igorem Karpienko, szef MEN przekazał m.in. postulaty mieszkających tam Polaków. Chodzi o możliwość swobodnego nauczania języka polskiego w białoruskich szkołach państwowych.

Chodzi o to, żebyśmy pokazali, że pamiętamy o Polakach na Wschodzie, stąd wizyta w polskiej szkole. Była to dla mnie okazja, aby bezpośrednio na miejscu zapoznać się z problemami, jakie mają Polacy na Białorusi w nauczaniu języka polskiego i jak sobie z tym radzą. Następnie spotkanie z ministrem edukacji na Białorusi, gdzie przedstawiliśmy postulaty Polaków mieszkających na tych terenach dotyczących możliwości swobodnego nauczania języka polskiego w białoruskich szkołach państwowych tak, aby wrócić do sytuacji sprzed ponad 10 lat, gdzie kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia mogło swobodnie uczyć się w szkołach białoruskich. Temu ma służyć m.in. dalsza praca w komisji polsko-białoruskiej, gdzie postulujemy właśnie przede wszystkim o możliwość przyjmowania do szkół tych dzieci, które zadeklarują chęć uczenia się w języku polskim – powiedział Radiu Maryja minister Dariusz Piontkowski.

Dodał, że zaproponował też swojemu białoruskiemu odpowiednikowi możliwość wymiany uczniów pomiędzy obu krajami.

Na razie były ogólnie wstępnie rozmowy ze strony pana ministra, który zadeklarował chęć rozmowy. Nie podpisaliśmy natomiast żadnego porozumienia, bo była to taka wizyta kurtuazyjna, zapoznawcza. Ogólna rozmowa wizyty była dobra, ale czy przełoży się to na zmianę nastawienia władz białoruskich, to ciężko powiedzieć. Zaproponowaliśmy także możliwość ewentualnej wymiany młodzieży między Polską a Białorusią tak, jak ma to miejsce z innymi krajami sąsiednimi. Chodzi nam także o możliwość takich kontaktów polsko-białoruskich, natomiast podnosimy cały czas postulaty Polaków mieszkających na Białorusi dotyczących nauczania języka polskiego – wskazał polityk.

Szef MEN w trakcie swojej podróży rozmawiał także ze środowiskiem oświatowym skupionym wokół Związku Polaków na Białorusi. Wziął też udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego.

RIRM

drukuj