Autorstwa © Paweł Marynowski / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11563405

[TYLKO U NAS] Mec. L. Obara o projekcie „Kaszubska Golgota”: Chcemy uświadomić Polakom i Niemcom, że pierwszą zbrodnią ludobójstwa, jaką dokonały niemieckie siły zbrojne przy pomocy niemieckiej ludności cywilnej na narodzie polskim – była zbrodnia piaśnicka

Celem projektu jest uświadomienie zarówno polskiemu, jak i niemieckiemu społeczeństwu faktu, iż pierwszą zbrodnią ludobójstwa, jaką dokonały niemieckie siły zbrojne przy pomocy niemieckiej ludności cywilnej na narodzie polskim, była zbrodnia piaśnicka, czyli „Kaszubska Golgota”. Chcemy o tym mówić, ponieważ nasze badania świadczą o tym, że ludzie w ogóle nie znają faktów związanych z tą straszliwą zbrodnią. Nie mamy żadnych złudzeń, że również społeczeństwo niemieckie, które nie zna szeregu zbrodni, jakich dokonały niemieckie siły zbrojne w okupowanej Polsce, niewiele wie o zbrodni piaśnickiej – mówił mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja.

Stowarzyszenie Patria Nostra we wrześniu ruszy z realizacją projektu „Kaszubska Golgota” dot. zbrodni piaśnickiej. Temat podjął dzisiejszy „Nasz Dziennik”. W Lesie Piaśnickim od września 1939 r. do kwietnia 1940 r. zamordowano – według szacunków – nawet 14 tys. osób. Ofiarami Niemców byli przedstawiciele inteligencji, różnych stanów, także kobiety, a nawet dzieci.

– Celem projektu jest uświadomienie zarówno polskiemu, jak i niemieckiemu społeczeństwu faktu, iż pierwszą zbrodnią ludobójstwa, jaką dokonały niemieckie siły zbrojne przy pomocy niemieckiej ludności cywilnej na narodzie polskim, była zbrodnia piaśnicka, czyli „Kaszubska Golgota” – podkreślił mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

– Chcemy o tym mówić, ponieważ nasze badania świadczą o tym, że ludzie w ogóle nie znają faktów związanych z tą straszliwą zbrodnią. Nie mamy żadnych złudzeń, że również społeczeństwo niemieckie, które nie zna szeregu zbrodni, jakich dokonały niemieckie siły zbrojne w okupowanej Polsce, niewiele wie o zbrodni piaśnickiej. Informacje o niej muszą być przekazane stronie niemieckiej – dodał.

W ramach projektu przewidziano dwie konferencje pt. „Piaśnica – zbrodnia zapomniana w Polsce i w Niemczech”. Jedna z nich odbędzie się w Berlinie, w Touro College.

– To amerykańsko-żydowska wyższa uczelnia, której podstawowym kierunkiem nauczania jest uczenie studentów o zbrodni Holokaustu. Chcemy studentom przekazać, iż w Polsce również miało miejsce ludobójstwo, które przez niektórych jest nazywane polskim Holokaustem. Jednym z elementów ludobójstwa była właśnie zbrodnia piaśnicka – oznajmił mecenas.

Stowarzyszenie Patria Nostra pracuje także nad specjalnym pozwem skierowanym w stronę Niemiec. Będzie on dotyczyć indywidualnych roszczeń odszkodowawczych.

– Stworzyliśmy materiał prawniczy mówiący o indywidualnych roszczeniach odszkodowawczych. Przy okazji planowanej konferencji chcemy sfinalizować swoje prace, których efektem powinien być konkretny pozew wystosowany przeciwko państwu niemieckiemu przez rodziny ofiar zbrodni piaśnickiej, w którym uzasadnilibyśmy w sposób bogaty pod względem prawniczym możliwość dochodzenia tego rodzaju roszczeń – mówił mec. Lech Obara.

– Dotychczas na przeszkodzie do tego stało orzeczenie Sądu Najwyższego z 29 października 2010 roku, które uznało, iż na tym etapie rozwoju prawa międzynarodowego zwyczajowego obowiązuje immunitet państwa. Oznacza to, że przed sądami państwa, które dokonało danej zbrodni, nie można było dochodzić roszczeń odszkodowawczych przeciwko państwu i jego organom. Wykazaliśmy, że od 2010 roku nastąpiła ewolucja wykładni zwyczajowego immunitetu państwa. Okazało się, że owa ewolucja nastąpiła w tak poważnym stopniu, zmieniając pogląd państw na możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, że w szeregu państw takie orzeczenia zapadały – wskazał.

Chociażby włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł zasadność dochodzenia indywidualnych roszczeń odszkodowawczych. W 2017 roku do polskiego TK został złożony podobny wniosek, w którym 100 posłów zaapelowało o ustalenie zasadności istnienia immunitetu państwa w przypadku zbrodni przeciwko ludzkości. Trybunał Konstytucyjny do dzisiaj wniosku nie rozpatrzył.

– Gdyby zapadło orzeczenie od naszego Trybunału Konstytucyjnego, byłoby to dla nas otwarcie furtki do dochodzenia tego rodzaju roszczeń przed polskimi sądami – podsumował prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl