Autorstwa Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim, PL, EU - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92959080

Strażnicy miejscy i gminni mogą od dziś nakładać mandaty na rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych

Od dziś oprócz policji również strażnicy miejscy i gminni mają prawo nałożyć mandat m.in. na rowerzystów czy użytkowników elektrycznych hulajnóg, którzy dopuszczają się wykroczeń na drogach.

Na podstawie lipcowego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji strażnicy miejscy i gminni z dniem 30 sierpnia zyskują nowe uprawnienia, w tym do wystawiania mandatów.

Zmiany dotyczą głównie przewinień na drogach publicznych, jakich dopuszczają się rowerzyści, użytkownicy urządzeń do transportu osobistego i użytkownicy elektrycznych hulajnóg. Chodzi m.in. o zbyt szybką jazdę po chodniku lub drodze dla rowerów, poruszanie się niewłaściwą częścią jezdni, przewożenie innych osób czy korzystanie z hulajnóg po spożyciu alkoholu.

Do tej pory funkcjonariusze mogli wyłącznie za te wykroczenia pouczać, legitymować oraz wydawać im polecenia, teraz to się zmieni – poinformował Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu.

 – Od 30 sierpnia 2021 r. strażnicy miejscy i gminni będą mogli nakładać mandaty karne na osoby, które nie stosują się do przepisów prawnych określonych w art. 86 Kodeksu Wykroczeń. Artykuł opisuje kwestie związane z poruszaniem się hulajnogą elektryczną, urządzeniem wspomagającym ruch m.in. po ścieżkach rowerowych, chodnikach. Funkcjonariusz wobec osób, które poruszają się po tych miejscach w sposób niedozwolony będą mogli wyciągać konsekwencje prawne – wskazał Jarosław Paralusz.

Zmiany są efektem przepisów regulujących zasady poruszania się na urządzeniach transportu osobistego i elektrycznych hulajnogach na drogach publicznych.

RIRM

drukuj