[TYLKO U NAS] M. Machałek: Nie mogę i nie będę krytykować nauczycieli, bo mają prawo do protestu. Mam natomiast nadzieję, że jest jeszcze czas i wszystkie strony zdążą się porozumieć

Rozumiem pracę nauczycieli i rozumiem też to, że nauczyciele chcieliby i powinni zarabiać więcej. Przypomnę, że tak naprawdę od 2012 roku nie było znaczących podwyżek i skala tych zaniedbań jest naprawdę duża – powiedziała wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Sekretarz stanu w resorcie oświaty podkreśliła, że nauczyciele byli przez ostatnie lata zaniedbaną grupą zawodową.

– Rozumiem pracę nauczycieli i rozumiem też to, że nauczyciele chcieliby i powinni zarabiać więcej. Przypomnę, że tak naprawdę od 2012 roku nie było znaczących podwyżek i skala tych zaniedbań jest naprawdę duża.  Rzeczywiście jest tak, że od zeszłego roku te podwyżki przekazujemy w transzach, co razem daje ponad 16 proc. podwyżki – mówiła Marzena Machałek.

Nie jest to może podwyżka marzeń nauczycieli – dodała gość Radia Maryja.

– Widzimy to, ale jest jednak zdecydowana poprawa i tutaj muszę powiedzieć, że ja nie mogę i nie będę krytykować nauczycieli, bo mają prawo do protestu i do wyrażenia swojej opinii, swoich emocji i swojego stanowiska. To jest prawo nauczycieli i związków zawodowych. Natomiast mam nadzieję, że jeszcze jest czas i jeszcze wszystkie strony zdążą się porozumieć – akcentowała wiceminister.

Jestem przekonana, że najważniejszy jest uczeń – akcentowała Marzena Machałek.

– Nie ma szkoły bez dobrego nauczyciela, dobrze zarabiającego, czego byśmy sobie życzyli, natomiast uczeń jest centrum działań szkoły. Jego przyszłość, jego perspektywy są najważniejsze. Mam taką nadzieję, że uda się porozumieć, zwłaszcza iż system egzaminów zewnętrznych, który jest od lat, jest taki, że każde zakłócenie niesie określone skutki – mówiła gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z Marzeną Machałek, wiceminister edukacji narodowej z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj