fot. facebook/Marzena Machałek

[TYLKO U NAS] M. Machałek: Nie ma lepszej profilaktyki uzależnień, jak dobre wychowanie oraz dobra współpraca z rodziną

Program profilaktycznowychowawczy powinien być dostosowany na potrzeby dzieci w szkole. Nie ma lepszej profilaktyki uzależnień, jak dobre wychowanie oraz dobra współpraca z rodziną mówiła w piątkowych „Aktualnościach dnia” Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej.

W czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło plan działań na rzecz budowania bezpieczeństwa w polskich szkołach. Te – według zapowiedzi szefa resortu Dariusza Piontkowskiego – mają przygotować program profilaktyczno-wychowawczy, który w założeniu ma odpowiadać na największe wyzwania i ryzyka występujące w danej szkole.

Ten program powinien być dostosowany na potrzeby dzieci w szkole i zaakceptowany przez rodziców. Tylko przypomnę, że reforma edukacji, którą wprowadzaliśmy, bardzo mocno zakładała wzmocnienie wychowawczej roli szkoły, bo przez ostatnie lata próbowano wmówić, że edukacja może istnieć bez wartości. W związku z tym ustawowo zapisaliśmy to wzmocnienie wychowawczej roli szkoły. Połączyliśmy dwa programy w jeden: profilaktyczny i wychowawczy. Nie ma lepszej profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień, jak dobre wychowanie oraz dobra współpraca z rodziną – zaznaczyła Marzena Machałek.

Jak dodała wiceminister edukacji narodowej, aby program profilaktyczno-wychowawczy rzeczywiście odpowiadał na potrzeby uczniów, musi być on poprzedzony diagnozą w szkole i odpowiadać na problemy, które się w szkołach dzieją.

Tam, gdzie są dzieci, młodzi ludzie, różne sytuacje życiowe, to trzeba to widzieć i tak ten program profilaktycznowychowawczy w każdej szkole planować. Jestem bardzo zbudowana tym, że przewodnicząc okrągłym stołom w poszczególnych regionach, we wszystkich tych spotkaniach udział brali rodzice. I wszyscy zgodnie mówili, jak ważne jest właśnie wychowanie, że odgrywa to dużą rolę, i że powinno być oparte na pewnych wartościach. […] Szkoła przede wszystkim wychowuje. To jest jej bardzo istotna rola, ale ona musi wychowywać razem z rodzicami, a nie wbrew im. Stąd cieszę się, że rodzice tak bardzo chcą w mądry sposób wpływać na to, co dzieje się w szkole – podkreśliła gość Radia Maryja.

Kolejnymi elementami budowania bezpieczeństwa mają być gotowe procedury bezpieczeństwa, które będą obligatoryjne. Przeprowadzone zostaną obowiązkowe szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników szkoły oraz wprowadzony ma zostać monitoring wizyjny.

Całą rozmowę z Marzeną Machałek w ramach „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

Radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl