fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Pokój serca jest nam dziś konieczny

Pokój jest nam dziś konieczny. Najpierw musimy spojrzeć na siebie samych, czy jest pokój w naszym sercu, czy jesteśmy pogodzeni ze sobą i z Bogiem, bo tu zaczyna się prawdziwy pokój serca – powiedział w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja ks. prof. Jan Machniak.

Ks. prof. Jan Machniak zaznaczył, że „media nieprzychylne Kościołowi przygotowały atak na naszych biskupów – ks. bp. Jana Szkodonia z Krakowa, ks. bp. Edwarda Janiaka z Kalisza, ks. bp. Tadeusza Rakoczego z Bielska-Białej i innych”.

– W mediach wyroki już zostały wydane. „Jest winny” – woła pewna gazeta i wspierające ją media internetowe. W tym wielkim chaosie informacyjnym prawie niepostrzeżenie dotarła do nas informacja, że z Australii wrócił ks. kard. George Pell, były arcybiskup Sydney, który został oskarżony przez dwóch młodzieńców o molestowanie ponad 30 lat temu. Ks. kard. Pell – na polecenie Papieża Franciszka, któremu doradzał w Watykanie – udał się do Australii, aby wyjaśnić swoją sprawę. Od razu został aresztowany i skazany na więzienie. Przesiedział rok i dwa miesiące. Jakiś sędzia przejrzał jego akta i okazało się, że oskarżenia były fałszywe. Jeden z młodzieńców, który go oskarżał, już nie żyje, a drugi odwołał oskarżenie – zwrócił uwagę duchowny.

Kapłan odniósł się także do postaci Jana Pawła II, który „staje dzisiaj przed nami i chce nam powiedzieć, że warto dawać z siebie wszystko dla Chrystusa, Kościoła, dla swoich braci”.

– Wspominając dzisiaj jego pontyfikat, patrzymy na 104 podróże apostolskie, które odbył na wszystkie kontynenty, na niezliczone podróże po Włoszech i do Polski. Zawsze powtarzał: „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”. Ten pokój jest nam dziś konieczny. Najpierw musimy spojrzeć na siebie samych, czy jest pokój w naszym sercu, czy jesteśmy pogodzeni ze sobą i z Bogiem, bo tu zaczyna się prawdziwy pokój serca. Także, czy jesteśmy pogodzeni z naszymi najbliższymi w rodzinie, w sąsiedztwie – podkreślił.

Ks. prof. Jan Machniak powiedział, że słowa Papieża Polaka „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja” to „mocne przypomnienie Jana Pawła II, który chciał, aby ten spokój był we wszystkich przestrzeniach naszego życia – w szkole, zakładzie pracy, szpitalu – wszędzie tam, gdzie są ludzie”.

– W naszym sercu jest na pewno tęsknota za pokojem. Jan Paweł II rozniecał tę tęsknotę w sercach wielu ludzi i pokazywał, jak można pokój budować, opierając się na Chrystusie, który przebacza grzechy, który jest tak blisko każdego człowieka, uczy pojednania, przebacza, daruje winy. Niech ta droga Jana Pawła II będzie drogą dla nas wszystkich. Chociaż nie zawsze dorastamy do wysokości ideałów, które on ukazywał, próbujmy ten ideał realizować według naszych możliwości – zaapelował duchowny.

Cały felieton „Myśląc Ojczyzna” autorstwa ks. prof. Jana Machniaka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl