fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. P. Bortkiewicz: Powinniśmy podjąć próbę „rewojtylizacji” naszego Kościoła

Powinniśmy podjąć próbę „rewojtylizacji” naszego Kościoła, aby ocalić jego piękno, jego kształt i jego prawdziwie święty i Chrystusowy charakter – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz w felietonie „Myśląc Ojczyzna”. Ksiądz profesor odniósł się do prób umniejszania świętości Jana Pawła II oraz wykorzystywane przez media wypowiedzi papieża Franciszka.

Pewnym pretekstem stała się wypowiedź Papieża z 2013 roku, wypowiedziana w nieautoryzowanym wywiadzie, popularnym, spontanicznym, a więc niebędącym żadnym formalnym wyrazem nauczania Kościoła. Papież miał powiedzieć w tym wywiadzie: „Jeśli ktoś jest homoseksualistą i z dobrą wolą poszukuje Boga, to kimże jestem, żeby go oceniać” – mówił ks. Paweł Bortkiewicz.

Ten cytat z wypowiedzi Ojca Świętego był wykorzystywany przez wiele agencji informacyjnych, każda z nich interpretowała go na swoją korzyść.

Tak naprawdę chyba nie wiadomo co właściwie powiedział Papież, bo agencje powołują się na własny autorytet, a nie na wypowiedzi autoryzowane, bo takich wypowiedzi w tym zakresie nie ma – podkreślił kapłan.

Autor felietonu zauważył, że wypowiedzi papieża Franciszka są coraz częściej uważane przez media za rewolucyjne i wykorzystywane w kontekście nauk Jana Pawła II.

Wypowiedzi papieża Franciszka są coraz częściej, ośmielę się to zauważyć, wykorzystywane jako rewolucyjne wobec nauczania Jana Pawła II. Sam papież Franciszek niestety nie autoryzuje większości swoich wypowiedzi, niezbyt klarownych, nie interweniuje w sytuacjach bardzo złożonych i zróżnicowanych komentarzy i prób opozycjonowania jego stanowiska z dotychczasowym nauczaniem Kościoła. Taki stan rzeczy prowokuje niektórych dziennikarzy do kwestionowania starego nauczania Jana Pawła II i pokazywanie, jak na tle tego starego nauczania rozwija się nowoczesne, nowatorskie, progresywne nauczanie Kościoła, w związku z tym pojawiają się głosy o tzw. „dewojtylizacji” Kościoła – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

W obliczu wielu nadinterpretacji i manipulacji medialnych wypowiedzi papieża Franciszka i braku stanowczej reakcji na takie praktyki Ojca Świętego musimy bronić niezwykle wartościowych nauk Jana Pawła II.

Te głosy są tylko potwierdzeniem geniuszu i świętości Jana Pawła II. Nie walczy się zaciekle z czymś, co nie ma znaczenia, nie próbuje się zdyskredytować czegoś, co ma w sobie ogromną wartość. Nauczanie Jana Pawła II jest niezwykle klarowne. Jest jednoznaczne i przede wszystkim jest po prostu mądre i jest prawdziwe. (…) To nauczanie było i jest oparte na świadectwie życia Karola Wojtyły i Jana Pawła II. To nadaje mu wartość i moc – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl