fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. J. Chyła: Udział w demokratycznych wyborach jest moralnym obowiązkiem. Kryterium wyboru powinien być Dekalog   

Jako ludzie wierzący mamy prawo, ale też obowiązek udziału w demokratycznych wyborach. To nie tylko decyzja polityczna, decyzja ekonomiczna, ale w dużej mierze decyzja kulturowa i decyzja moralna – podkreślił ks. Janusz Chyła, proboszcz parafii w Chojnicach i autor „Ewangelii na Twitterze”, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

https://twitter.com/Janusz1967/status/1182547433613602818

Kapłan zwrócił uwagę, iż mówiąc o wyborach, powinniśmy najpierw dobrze rozumieć słowo „polityka”, które ma źródło w języku greckim. Wskazuje ono na konieczność troski o dobro wspólne.

– Jako ludzie wierzący nie tylko mamy prawo, ale też obowiązek udziału w demokratycznych wyborach. Oczywiście, jeśli one są wolne, bo w czasach komunistycznych, kiedy wskazywano już wybranych ludzi zanim mogliśmy jakikolwiek głos oddać, wtedy moralnym wskazaniem było bojkotowanie tej sytuacji (…). Udział w wyborach jest obowiązkiem, a obowiązkiem moralnym jest również oddanie głosu na osoby, które dają wysokie prawdopodobieństwo szacunku dla prawa Bożego, moralności, tradycji, wszystkiego, co dla nas Polaków, chrześcijan jest bezcenne – mówił ks. Janusz Chyła.

https://twitter.com/Janusz1967/status/1181999152705740800

Rozmówca Radia Maryja wskazał, jakimi kryteriami powinniśmy się kierować przy wyborze kandydatów do polskiego Parlamentu. Za Konferencją Episkopatu Polski podkreślił, iż ludzie wierzący powinni kierować się dobrze ukształtowanym sumieniem. Najważniejszym prawem jest tu prawo Boże – Dekalog. Nasza polska tradycja, kultura, szacunek dla drugiego człowieka, to są kryteria, które powinniśmy w niedzielę wziąć pod uwagę, kiedy staniemy przy urnie wyborczej – dodał.

– Wielu ludzi posługuje się sumieniem, ale sumienie nie jest normą najwyższą. Wyższą normą od samego sumienia jest Dekalog, prawo Boże, to najwyższe kryterium. W związku z tym to nie tylko decyzja polityczna, decyzja ekonomiczna, ale w dużej mierze decyzja kulturowa i decyzja moralna. Jako ludzie wierzący powinniśmy kierować się Dekalogiem i odczytywać znaki czasu. W tej chwili wśród istotnych znaków w Polsce, w Europie jest atak na rodzinę. Powinniśmy kierować się tym, aby ta rodzina była zabezpieczona jako związek mężczyzny i kobiety, a nie jakieś inne warianty, które są nam proponowane. Ważnym kryterium jest też szacunek dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a więc sprawa aborcji, in-vitro, ewentualnie eutanazji. Winniśmy wybierać taką opcję polityczną czy takich ludzi, którzy dają duże prawdopodobieństwo uszanowania tych wartości. Następnie to, co dla nas jako Polaków jest ważne, to co mamy wypisane na sztandarach: „Bóg, Honor i Ojczyzna” – pamięć historyczna, kultywowanie tego, co jest przeszłością. Jan Paweł II pisał w „Ecclesia in Europa”, że współczesny świat często boi się przyszłości, ponieważ zapomniał o przeszłości – powiedział ks. Janusz Chyła.

Kapłan odniósł się także do postawy osób, które za nadrzędna normę uważają nie Dekalog, a Konstytucje RP czy inne dokumenty.

– Jest to bardzo niebezpieczne. Oczywiście nasza konstytucja w dużej mierze zapewnia i ochronę ludzkiego życia, i małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, ale sama zasada stawiania konstytucji czy innego prawa ponad prawo Boże jest niebezpieczna. Przykładem tego jest XX w., kiedy w III Rzeszy ustanowiono prawo i na mocy tego prawa dokonywano eksterminacji narodów słowiańskich, Żydów czy osób niepełnosprawnych. To czyniono w imię prawa. Nie może być takiej sytuacji, że prawo stanowione jest normą nadrzędną. Normą nadrzędną jest zawsze prawo Boże (…) Na ile prawo stanowione jest zgodne z prawem Bożym, na tyle też jest obowiązywalne. Jako ludzie wierzący powinniśmy sprzeciwiać się przepisom, które są zaprzeczeniem prawa Bożego – zaznaczył rozmówca.

Monika Bilska/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl