fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. dr J. Chyła: Formacja mężczyzn jest szansą odpowiedzi na obecne czasy w sposób twórczy i odpowiedzialny

Młodzież jest zagubiona, ponieważ więzi rodzinne gdzieś zostały porwane. Młody człowiek nie wie, gdzie odnaleźć punkt odniesienia. Formacja mężczyzn, integralnie związana z formacją kobiet, jest szansą, aby na obecne zjawiska w sposób twórczy, odpowiedzialny, ewangeliczny odpowiedzieć – powiedział w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. dr Janusz Chyła, członek Polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków.

W katedrze św. Józefa w Hartford w Stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych odbyła się dziś beatyfikacja ks. Michaela McGivney’a, założyciela Rycerzy Kolumba.

Ks. dr Janusz Chyła odnosząc się do postaci ks. Michaela McGivney’a powiedział, że „był tym, kim kapłan być powinien, czyli człowiekiem otwartym na działanie Ducha Świętego”.

– Był tym, który szedł za Duchem Świętym, a nie za duchem czasu, chociaż w sposób kapitalny odczytywał ducha czasu i na niego odpowiadał. Sytuacja, w jakiej się znajdował, kiedy przyszedł na świat w połowie XIX w. w Stanach Zjednoczonych, nie była łatwa dla katolików. On widział, w jaki sposób w duchu Ewangelii szukać u Boga odpowiedzi. Katolicy byli marginalizowani, wiele żon i dzieci, gdy ich mężczyźni ginęli w tragicznych wypadkach, zostawało bez opieki. Ks. Michael wpadł na pomysł, by stworzyć organizację mężczyzn, którzy będą siebie wspierać – wyjaśnił proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.

Ks. Michael McGivney swoim życiem i posługą inspirował świeckich mężczyzn, ale także kapłanów. Członek Polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków zaznaczył, że „świętość nie jest czymś obok Kościoła, tylko jest w jego sercu”.

– Pięknie się to skomponowało. Uroczystość beatyfikacji ks. Michaela McGivney’a odbywa się w dniu poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych. W poczet tych, których znamy i nie znamy, zostaje włączony patron Rycerzy Kolumba, ale także poniekąd patron mężczyzn, rodzin i Kościoła. Dzisiaj wpatrujemy się w przykład ks. Michaela, a jutro będziemy razem z nim świętować. (…) To, że idziemy do Boga przez konkretne sytuacje w naszej codzienności zachęca nas, byśmy świętość realizowali w konkretnych postawach – w życiu indywidualnym, poprzez formację duchową, poprzez ewangelizację oraz formację intelektualną – powiedział gość „Aktualności dnia”.

W kontekście roli mężczyzny w życiu parafialnym i społecznym ks. dr Janusz Chyła zaznaczył, że „jest ona integralnie związana z rolą kobiety”.

– Gdy mężczyzna jest aktywny w Kościele, odkrywa swoje miejsce, to za nim idzie żona z dziećmi. (…) Formacja mężczyzn jest niezmiernie istotna w każdych czasach, kiedy są oni zaangażowani w życie Kościoła oraz formację duchową, intelektualną, charytatywną. (…) Istotnym jest w kontekście współczesnych czasów, aby akcent położyć na rodzinę. Dlaczego młodzież jest zagubiona? Ponieważ więzi rodzinne gdzieś zostały porwane, relacje osłabły, w związku z czym człowiek młody nie wie, gdzie odnaleźć przestrzeń bezpieczeństwa, punkt odniesienia. Formacja mężczyzn, integralnie związana z formacją kobiet, jest szansą, aby na obecne zjawiska w sposób twórczy, odpowiedzialny, ewangeliczny odpowiedzieć – podkreślił duchowny.

Cała rozmowa z ks. dr Januszem Chyłą w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj