fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] K. Karski: Wielka Brytania nie umiera, ich zdaniem ona się rodzi od nowa

Wielka Brytania nie umiera, ich zdaniem ona się rodzi od nowa, odzyskuje swoje uprawnienia, natomiast wystąpienie Wlk. Brytanii z UE nie powoduje, że ona przestanie istnieć – mówił na antenie Radia Maryja w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” Karol Karski, poseł do PE.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz poinformował, że w tym tygodniu w Londynie odbędą się konsultacje międzyrządowe w sprawie Brexitu, w których udział weźmie premier Mateusz Morawiecki i szefowa brytyjskiego rządu Theresa May.

Z naszego punktu widzenia istotna jest kwestia Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii – zaznaczył Karol Karski. Przypomniał, że „Polacy są najliczniejszą grupą obywateli UE mieszkających na terenie Zjednoczonego Królestwa”.

– Pilnujemy tego i dbamy o to, aby wcześniejsze deklaracje były przyjęte jako pewien stały wyznacznik tego, co ma się wydarzyć. Premier Theresa May odwiedza stolice europejskie. Chce zachęcić Unię do tego, aby jeszcze renegocjować treść tych porozumień, (ale) jest mało prawdopodobne, że te negocjacje zostaną na nowo otwarte, ponieważ były one prowadzone dosyć długo, zawarto wiele twardych kompromisów i te porozumienia nie będą satysfakcjonowały ani jednych, ani drugich – wskazał.

Rozmowa Mateusza Morawieckiego i Theresy May – jak powiedział gość Radia Maryja – będzie dotyczyła wielu spraw, m.in. „współpracy politycznej, gospodarczej, w tym handlowej, kwestii ruchu osobowego, współpracy rządów i poszczególnych resortów w sferze nas interesującej, chociażby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa”.

– Pamiętajmy, że Wielka Brytania pozostaje członkiem NATO, więc tutaj także bardzo ścisła współpraca musi istnieć. Zawsze warto rozmawiać, bo wtedy, kiedy nie ma rozmowy, to powstają różnego rodzaju wątpliwości. Stosunki między Wielką Brytanią a Polską są bardzo dobre. PiS oraz brytyjscy konserwatyści są członkami jednej rodziny politycznej na forum międzynarodowym. To jest ten dobry moment, kiedy można porozmawiać i wymienić się poglądami – akcentował.

Pamiętajmy, że Wielka Brytania jest w tej chwili istotnym państwem i pozostanie istotnym państwem – powiedział europoseł.

– Wielka Brytania nie umiera, ich zdaniem ona się rodzi od nowa, odzyskuje swoje uprawnienia, natomiast wystąpienie Wlk. Brytanii z UE – aczkolwiek niekorzystne dla Wspólnoty jako całości – nie powoduje, że ona przestanie istnieć. Wielka Brytania pozostaje jednym z istotnych graczy na arenie międzynarodowej – mówił Karol Karski.

Całą rozmowę z Karolem Karskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać  [tutaj].

RIRM

drukuj