fot. PAP/Wojciech Pacewicz

[TYLKO U NAS] K. Jurgiel: Przede wszystkim musimy dokończyć trwające budowy Via Baltica oraz Via Carpatia

Przede wszystkim musimy dokończyć trwające budowy Via Baltica oraz Via Carpatia. Trzeba podjąć temat ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego, szczególnie niektóre zabytki są zniszczone od wielu wieków. Jeśli chodzi o rolnictwo potrzebne jest stanowcze działanie – przede wszystkim premiera – w kwestii dopłat dla rolników. To podstawowe programy, które trzeba zrealizować – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Krzysztof Jurgiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister rolnictwa.

Po spotkaniach w kampanii przedwyborczej widzę potrzebę realizacji szczególnie kilku programów – powiedział poseł PiS.

– Podczas kampanii wyborczej odbyłem ponad 100 spotkań. Po wielu rozmowach widzę potrzebę realizacji kilku programów. Jednym z ważniejszych jest program dla Polski Wschodniej. Od trzech lat rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje infrastrukturę techniczną na terenie województwa podlaskiego. Droga Via Baltica łącząca Europę Zachodnią z krajami nadbałtyckimi zostanie całkowicie zakończona w 2021 roku. W przypadku Via Carpatia rozpoczęto budowę połączenia Białystok, Olsztyn i Gdańsk, która potrwa do 2025-26 roku. Trzeba to dokończyć i nowa perspektywa musi przewidywać środki na ten cel. Jest to jeden z pierwszych programów do zrealizowania – wskazał Krzysztof Jurgiel.

W Polsce trzeba zająć się sprawą ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego.

– Kolejną istotną do podjęcia sprawą jest ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego. Podczas moich spotkań z różnymi organami wskazywano, że zabytki są zniszczone od wielu wieków. Były to obiekty pałacowe, sakralne, trzeba je szybko przywrócić do właściwego stanu – podkreślił były minister rolnictwa.

Jeśli chodzi o rolnictwo potrzebne jest konsekwentne działanie premiera, w przypadku dopłat dla rolników.

– Ważny problem, o który także trzeba zabiegać to sprawa wyrównania dopłat dla rolników. Jesteśmy po dwóch latach negocjacji – które prowadziłem do ubiegłego roku – na etapie przedstawienia przez Komisję Europejską pakietu legislacyjnego dotyczącego wspólnej polityki rolnej. Jeśli chodzi o finansowanie rozwoju rolnictwa to cele są wyznaczone, ale nie ma jeszcze wspólnego stanowiska, co do wysokości dopłat. W tym przypadku pan premier zapowiedział, że będzie nieustępliwy jeśli chodzi o to zadanie. Tym momentem będzie przyjęcie planu finansowego na lata 2021-27. Wierzę, że stanowisko premiera będzie konsekwentne – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z pos. Krzysztofem Jurgielem w piątkowych „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj

RIRM

 

drukuj