fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] J. Zieliński: 86 proc. Polaków uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym

86 proc. Polaków uważa – to są wyniki ostatnich badań – że Polska jest krajem bezpiecznym – mówił gość „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Program dotyczył m.in. bezpieczeństwa w Polsce oraz stanu polskiej policji.

Polityk tłumaczył, co przez poczucie bezpieczeństwa powinno się rozumieć oraz jak stopień tego poczucia jest w Polsce badany.

– Stan bezpieczeństwa jest w Polsce wysoki, czego dowodem jest fakt, że przynajmniej od 3 lat, kiedy odpowiadamy za państwo, na wszystkich wykresach – według wszystkich danych, jakie mamy – spada liczba przestępstw popełnianych w Polsce. […] Drugim wyznacznikiem poczucia bezpieczeństwa w Polsce jest wzrost ich wykrywalności. Jeżeli mamy te przecinające się dwie proste, gdzie jedna idzie w górę, a druga idzie w dół, to jest bardzo dobrze, bo jest mniej przestępstw, a więcej przestępstw wykrytych dzięki dobrej pracy policji. To jest właśnie efekt, który uzyskujemy w postaci poczucia bezpieczeństwa – tłumaczył Jarosław Zieliński.

Wiceminister zapewniał, że stan bezpieczeństwa w Polsce jest wysoki, a Polacy czują się bezpiecznie.

Polacy czują się bezpiecznie. […] To poczucie bezpieczeństwa, które badamy przez sondaże, to jest pewna wypadkowa, a 86 proc. Polaków uważa – to są wyniki ostatnich badań – że Polska jest krajem bezpiecznym – zapewniał wiceszef resortu.

Jarosław Zieliński mówił również o zaufaniu, jakim Polacy darzą policję.

74 proc. Polaków darzy zaufaniem polską policję, oceniają ją dobrze, a jest to także bardzo ważna kategoria, bo policja musi również karać, karać tych, którzy łamią prawo, którzy nie przestrzegają przepisów, którzy dokonują wykroczeń i tacy ukarani pewnie policji nie lubią, a mimo to policja ma 74 proc. poparcia i zaufania – to jest naprawdę wysoki wskaźnik i ja się z tego bardzo cieszę – mówił Jarosław Zieliński

Gość „Rozmów niedokończonych” poruszył również temat zmian w profilu działania policji.

Policja nie może być taką formacją, której się uczciwy obywatel boi – nie. Uczciwi ludzie muszą w policji czuć opiekuna, pomoc – powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceminister wspomniał również o trwającym 4-letnim programie modernizacji policji, nastawionym na odbudowę posterunków policji w całej Polsce, podwyższaniu wynagrodzeń dla pracowników i funkcjonariuszom policji oraz zakupowi sprzętu i wyposażenia.

RIRM

drukuj