fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] J. Cieszyński: Otrzymaliśmy plany dostaw leków od producentów i widzimy pierwsze efekty

Stale monitorujemy sytuację. Wysłaliśmy pisma do wszystkich producentów leków, co do których występują wątpliwości. Otrzymaliśmy plany dostaw i widzimy pierwsze efekty – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Odniósł się w ten sposób do sytuacji w polskich aptekach, w których brakuje niektórych leków.

W ostatnim czasie wiele mówi się o tym, że w polskich aptekach brakuje niektórych leków. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

– Systematycznie rozwiązujemy problemy, które się pojawiają. Warto wskazać na to, że źródeł tych problemów nie należy dopatrywać się w Polsce, ale w Chinach, gdzie są fabryki lekowe i w mafiach lekowych. Natomiast rolą Ministerstwa Zdrowia jest monitorowanie leków na rynku – podkreślił Janusz Cieszyński.

W zastępstwie za leki, których nie wystarcza można stosować zamienniki.

– Bardzo często jest tak, że leki, które Polacy lubią i które są często przepisywane, nagle przestają być dostępne, ale na ich miejsce można zaproponować zamienniki, czyli leki działające tak samo – wskazał.

Naczelna Izba Lekarska w piśmie do ministra zdrowia stwierdziła, że niedobór dotyczy 500 różnych medykamentów.

– Oczywiście znamy tę listę. Jednak prawie wszystkie z tych leków mają swoje zamienniki – zaznaczył wiceminister zdrowia.

– Stale monitorujemy sytuację. Wysłaliśmy pisma do wszystkich producentów leków, co do których występują wątpliwości. Otrzymaliśmy plany dostaw i widzimy pierwsze efekty – dodał.

RIRM

drukuj