[TYLKO U NAS] Europoseł W. Tomaszewski o relacjach z Białorusią: Społecznie jesteśmy bardzo mocno związani z tym państwem, ponieważ Białoruś wchodziła w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Społecznie jesteśmy bardzo mocno związani z tym państwem, bo Białoruś wchodziła przecież w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Stosunki gospodarcze również są bardzo ważne chociażby ze względu na ułatwienia wizowe, które na pewno będą sprzyjały lepszym kontaktom obywateli – powiedział europoseł Waldemar Tomaszewski w programie „Z Parlamentu Europejskiego” w TV Trwam.

Z roku na rok rośnie znaczenie Litwy w organach Unii Europejskiej. Swój udział ma w tym europoseł Waldemar Tomaszewski, który jest jednocześnie działaczem polskiej mniejszości narodowej na Litwie.

– W tym roku mieliśmy naprawdę gorący politycznie rok, a ostatnio też jest spora aktywność polityczna na terenie naszego kraju. W sierpniu weszliśmy do koalicji rządzącej, objęliśmy dwa ważne ministerstwa: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Łączności i Transportu. Również tutaj w Parlamencie Europejskim miałem ostatnio zaszczyt przewodniczyć pierwszemu posiedzeniu grupy do spraw kontaktów z Białorusią. Zostałem w niej wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego, co również uważam za ważną sprawę, bo Białoruś zawsze byłą bliska dla naszego kraju – mówił litewski europoseł.

W poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego relacje na linii Unia Europejska-Białoruś były praktycznie zerowe. Dopiero obecna kadencja coś w tej sprawie zmieniła.

– Następują określone zmiany i tutaj należy podkreślić z pewną satysfakcją, że są to zmiany pozytywne. Od samego początku mojej pracy w Parlamencie Europejskim pracuję w delegacji zajmującej się kontaktami z Białorusią. Porównując w latach 2009-2014 nic się nie działo, nie było żadnych kontaktów. Nasza grupa, delegacja do kontaktów z Białorusią nie wybrała się wówczas ani razu do tego kraju, natomiast w kadencji 2014-2019 nastąpił przełom i trzykrotnie wizytowaliśmy na Białorusi – wskazał Waldemar Tomaszewski.

Białoruś jest ważnym państwem w środku Europy – podkreślił gość TV Trwam.

– Społecznie jesteśmy bardzo mocno związani z tym państwem, bo Białoruś wchodziła przecież w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Stosunki gospodarcze również są bardzo ważne chociażby ze względu na ułatwienia wizowe, które na pewno będą sprzyjały lepszym kontaktom obywateli, szczególnie młodzieży, ale i nie tylko, bo muszę podkreślić, że zachodnia część Białorusi jest bardzo mocno związana z Wileńszczyzną, do wojny to przecież było jedno województwo wileńskie, które zostało rozdzielone pomiędzy Litwę i Białoruś. Całe rodziny zostały od siebie wówczas odseparowane i to, że potrzebne są dzisiaj wizy, bardzo mocno utrudnia kontakty nawet w ramach rodzin – podsumował europoseł.

radiomaryja.pl

drukuj