fot. PAP/Jerzy Undro

[TYLKO U NAS] E. Kosmal o problemach rolników: Potrzebna jest szybka decyzja rządu

Potrzebna jest szybka decyzja. Mamy różne propozycje jako „Solidarność” i czekamy teraz na decyzję rządu – mówił we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Edward Kosmal, wiceprzewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, odnosząc się do konieczności rozwiązania problemów, z jakimi borykają się obecnie polscy rolnicy.

Czas trwającej na Ukrainie wojny jest wyjątkowo trudny dla polskich rolników. Nieoclone ukraińskie zboże, które zgodziliśmy się przyjąć, by wysłać je do Afryki, w niewyjaśniony sposób – wbrew wcześniejszym zapewnieniom ze strony polskiego i unijnych władz – trafiło do obrotu w Polsce, destabilizując tym samym rynek zbożowy w naszym kraju. Najbardziej ucierpieli na tym rodzimi rolnicy, bowiem przetwórcy wolą kupować tańsze zboże pochodzące od naszego wschodniego sąsiada. Sytuacja ta wywołała falę protestów polskich rolników przy przejściach granicznych. Jak jednak podkreślali ich organizatorzy, demonstracje nie mają wydźwięku antyukraińskiego, a jedynie wyrażają one sprzeciw wobec nieuczciwej konkurencji. Nie są to też protesty wymierzone w polski rząd.

Winę za złą sytuację polskich rolników, zdaniem Edwarda Kosmala, ponoszą władze Unii Europejskiej.

– Unia Europejska, podejmując decyzję o zniesieniu ceł, miała zapewnić korytarze humanitarne, miała pomóc Polsce w wyeksportowaniu tego zboża, a taka rzecz nie ma miejsca. Dzisiaj minister, pan premier Kowalczyk, zwrócił się do Komisji Europejskiej o zablokowanie tego niekontrolowanego napływu zbóż, żeby polscy rolnicy mogli sprzedać swoje zboża po godziwych cenach. Niestety decyzja Komisji Europejskiej jest nieprzychylna, czyli nie zostaną wprowadzone cła – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Co więcej, cła na ukraińskie produkty spożywcze mają być zniesione jeszcze przez rok. Dodatkowo sytuację polskich rolników pogarsza konsekwentnie forsowany Europejski Zielony Ład.

– Wprowadzenie Zielonego Ładu przez Komisję Europejską spowoduje wielkie zamieszanie na rynku żywnościowym i obawiamy się, że nasze polskie gospodarstwa stracą bardzo dużo – podkreślił wiceprzewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Destabilizacja rynku w dobie trwającej wojny może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu.

– Dlatego jest potrzebna szybka decyzja. Mamy różne propozycje jako „Solidarność” i czekamy teraz na decyzję rządu – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Rolnicza „Solidarność” domaga się dla rolników m.in. zniesienia oprocentowania kredytów.

– Mamy szereg propozycji, żeby znieść oprocentowanie kredytów dla rolników, jak również wprowadzić tarczę antykryzysową, bo to na pewno uspokoi i przede wszystkim ochroni gospodarstwa przed bankructwem – wskazał Edward Kosmal.

Związkowcy będą też domagali się wstrzymania, przynajmniej czasowego, wprowadzania rozwiązań Europejskiego Zielonego Ładu.

Choć wspomniane na początku ukraińskie zboże sprzedawane na polskim rynku po kuriozalnie niskich cenach samo w sobie stanowi poważny problem dla polskiej gospodarki, to w jego ramach pojawia się jeszcze jeden niezwykle kłopotliwy aspekt w postaci tzw. zbóż technicznych. Nie są one wystarczająco przebadane, a mimo to używane są w przetwórstwie spożywczym.

– To zboże faktycznie powinno być badane pod względem fitosanitarnym, ponieważ Ukrainy nie obowiązują żadne obostrzenia i przeciwwskazania, jakie mają polscy rolnicy i rolnicy Unii Europejskiej. Ukraińcy stosują też niedozwolone środki, które są zakazane w Europie. Może to spowodować niebezpieczeństwo, jeśli chodzi o zdrowotność żywności – mówił wiceprzewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Sam termin „zboże techniczne” wcześniej był nieznany europejskim rolnikom. Powstał teraz, co sugeruje działanie rynku spekulacyjnego. Rolnicza „Solidarność” apeluje do ministra rolnictwa, by zwiększyć kontrolę produktów spożywczych napływających do Polski z Ukrainy. Dodatkowo związkowcy chcą, by tranzytem ukraińskiego zboża zajęła się Krajowa Grupa Spożywcza, bowiem dzięki temu możliwa by była jego kontrola, przez co nie miałyby miejsca jego „wycieki” na polski rynek, tak bardzo szkodliwe dla rodzimych rolników.

Całość rozmowy z Edwardem Kosmalem jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl