fot. facebook.com

[TYLKO U NAS] Dyrektor Muzeum na Rakowieckiej: Niezwykle ważne jest, żeby odrodzić dumę z bycia Polakiem

Chcemy jednym przypominać, czym była i jest Polska, jak wspaniali Polacy walczyli o odzyskanie przez nią niepodległości, a drugim, zwłaszcza tym młodym, pokazać, jak piękna była polska historia – trudna, krwawa, ale piękna. Jak wspaniali Polacy wywalczyli niepodległość. Po to powstaje muzeum, po to otwieramy swoje przestrzenie dla wszystkich osób – akcentował Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Zbliża się 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zaprasza na IV „Noc Generała”, która odbędzie się w noc z 12 na 13 grudnia. W wydarzeniu wezmą udział byli internowani, represjonowani oraz działacze antykomunistyczni.

– Po raz czwarty spotykamy się w gronie byłych internowanych, byłych więźniów politycznych, aby wspominać ten tragiczny dzień 13 grudnia, kiedy komuniści wypowiedzieli wojnę własnemu narodowi w interesie sowieckiej Rosji. Tysiące internowanych działaczy podziemnej „Solidarności”, opozycja demokratyczna, opozycja niepodległościowa, brutalne pacyfikacje strajków z najbardziej brutalną pacyfikacją kopalni Wujek, gdzie zginęli górnicy – to wszystko będziemy w czwartek wspominać, modlić się w gronie ludzi, którzy byli bardzo mocno doświadczeni w tę noc oraz w okresie całego stanu wojennego ze strony komunistów – powiedział Jacek Pawłowicz.

Rozpoczęcie uroczystości będzie miało miejsce o godz. 22.00 koncertem „Najmłodszy – w hołdzie Emilowi Barchańskiemu” Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka.

– To wyjątkowy koncert, ponieważ poświęcony najmłodszej ofierze stanu wojennego – Emilowi Barchańskiemu. O godz. 23.00 na korytarzu oddziału IV pawilonu I byłego aresztu udostępnimy kompozycję poświęconą właśnie Emilowi. Jego mama przekazała do naszego muzeum w zasadzie wszystkie pamiątki, które po nim posiadała. Mamy nieprawdopodobne rzeczy: wiersze, rysunki, kredki, ubranie, w którym został odnaleziony, wyłowiony z Wisły po morderstwie; mamy jego biurko, jego radio. Chcemy to wszystko pokazać. Chcemy opowiedzieć jego historię. Emil miał niespełna 17 lat. Mamy też dokumenty sądowe, prokuratorskie (był aresztowany, zatrzymany przez bezpiekę). Swoją drogą ciekawe, co teraz robią sędziowie i prokuratorzy, którzy zajmowali się jego sprawą i byli tak nieprzejednani, że ten dzieciak musiał siedzieć w więzieniu … . – mówił dyrektor Muzeum.

O północy odbędzie się Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, której przewodniczyć będzie ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– Chcemy tę noc spędzić we własnym gronie, aby powspominać i przemyśleć, co jeszcze możemy zrobić, aby nasza ekspozycja poświęcona więźniom politycznym okresu komunistycznego była jak najciekawsza, jak najpełniejsza. Na pewno będziemy fotografować bohaterów tamtych wydarzeń i nagrywać ich relacje (…). Chcemy jednym przypominać, czym była i jest Polska, jak wspaniali Polacy walczyli o odzyskanie przez nią niepodległości, a drugim, zwłaszcza tym młodym, pokazać, jak piękna była polska historia – trudna, krwawa, ale jak piękna. Jak wspaniali Polacy wywalczyli niepodległość. Po to powstaje muzeum, po to otwieramy swoje przestrzenie dla wszystkich osób – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie otwarte jest od wtorku do piątku w godz. 9.00-15.00. Wystarczy zadzwonić do sekretariatu pod numerem: 22 640 83 73 i umówić się na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem.

– Co godzinę oprowadzamy grupy młodzieży, grupy rad parafialnych, wycieczki i opowiadamy tą piękną historię Polaków. Przyjmujemy wszystkich, którzy chcą tą historię poznać, którzy są dumni z tego, że są Polakami. Niezwykle ważne jest, żeby odrodzić tę dumę, zwłaszcza w tych, którzy troszkę zaczęli wątpić. Polacy to wspaniali ludzie, pamiętają o polskich bohaterach i lubią poznawać szczególnie te nieznane historie. My, tutaj na Mokotowie, w tej polskiej golgocie, właśnie takie historie opowiadamy – podkreślił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Cała rozmowa z dyrektorem Jackiem Pawłowiczem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl