fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: KE chce, aby UE osiągnęła neutralność klimatyczną za mniej więcej 30 lat. To oznacza konieczność wielkich inwestycji

Komisja Europejska chce, aby Unia Europejska osiągnęła neutralność klimatyczną za mniej więcej 30 lat. To oznacza oczywiście konieczność wielkich inwestycji. […] Z sygnałów, które do nas dopływają, wygląda na to, że Polska będzie twardo broniła swoich interesów powiedział europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Gość Radia Maryja odniósł się do publikacji środowego wydania „Naszego Dziennika” na temat osiągnięć neutralności klimatycznej. A te – zgodnie z oczekiwaniami Brukseli – to dla Polski koszty liczone nawet w setkach miliardów złotych.

Komisja Europejska chce, aby Unia Europejska osiągnęła neutralność klimatyczną za mniej więcej 30 lat. To oznacza oczywiście konieczność wielkich inwestycji. Z jednej strony europosłowie namawiają tutaj w Brukseli do ostrożności, ponieważ gwałtowne działania w tym zakresie będą zapewne powodowały ubytek miejsc pracy w krajach UE i wynoszenie się produkcji do państw trzecich, choćby do Ukrainy czy Białorusi. Po drugie natomiast te ambitne cele, jeżeli chcemy je realizować, wymagają ogromnych pieniędzy, a o nich jakby mówi się mniej – zauważył dr Zbigniew Kuźmiuk.

Zdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości, realizowanie tak ambitnego programu bez zapewnienia odpowiedniego poziomu środków finansowych jest działaniem nie do końca logicznym.

Tak naprawdę jest to propozycja KE. To przywędruje teraz do Parlamentu Europejskiego prawdopodobnie w postaci jakichś propozycji rozporządzeń. Kluczowa w tej sprawie będzie jednak postawa Rady Europejskiej, czyli krajów członkowskich. W tym miejscu ocieramy się o poważny spór prawny, a więc o to, co jest zapisane w traktatach. […]  Z sygnałów, które do nas dopływają, wygląda na to, że Polska będzie twardo broniła swoich interesów. Jeżeli bowiem to ma być taka długofalowa zgoda, to muszą przede wszystkim pojawić się bardzo precyzyjne wyliczenia ile każdy kraj będzie to kosztowało, i jak UE zamierza ten wielki i ambitny program inwestycyjny zrealizować oraz sfinansować – zaznaczył polityk.

Całą rozmowę z udziałem dr. Zbigniewa Kuźmiuka w ramach „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj