[TYLKO U NAS] dr K. Kawęcki o zmianie retoryki niemieckiej w sprawie II wojny światowej: To niewystarczający krok. Nie możemy dać się uśpić

Jest to krok niewystarczający i nie możemy ulegać jakiejś ułudzie, i przyjmować tych dość mile brzmiących słów za rozwiązanie sprawy. Nie możemy dać się uśpić, bo to też może być taka taktyka. Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z politykami niemieckimi, którzy przepraszali i wyrażali wręcz taką ekspiację – powiedział politolog dr Krzysztof Kawęcki we wtorkowym „Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam.

W ostatnim czasie można zauważyć zmianę retoryki Niemiec w sprawie II wojny światowej. Coraz częściej nasz zachodni sąsiad przyznaje się do dokonanych przez siebie zbrodni.

Rzeczywiście ta narracja i retoryka ze strony przede wszystkim polityków niemieckich zmieniła się. Widać to chociażby po przemówieniu prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Warszawie, gdzie mówił o tym, że Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności za II wojnę światową. Prezydent Niemiec prosił także o przebaczenie. Nie pierwszy raz Frank-Walter Steinmeier używa określenia „Niemcy”, a nie „naziści” w kontekście II wojny światowej, czyli Niemcy jako Republika Federalna Niemiec przyjęła już po części odpowiedzialność moralną za dokonane przez siebie zbrodnie w czasie II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich – podkreślił gość TV Trwam.

Zmiana przez Niemiec narracji jest zdaniem politologa pierwszym krokiem, który jest jednakże niewystarczający.

– Jest to krok niewystarczający i nie możemy ulegać jakiejś ułudzie, i przyjmować tych dość mile brzmiących słów za rozwiązanie sprawy. Nie możemy dać się uśpić, bo to też może być taka taktyka. Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z politykami niemieckimi, którzy przepraszali i wyrażali wręcz taką ekspiację, natomiast musimy pamiętać, że jeszcze niedawno minister spraw zagranicznych Niemiec podczas obchodów uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powiedział, że Niemcy czują się odpowiedzialne za wybuch II wojny światowej i zbrodnie, ale dodał także, że sprawa reparacji jest pod względem prawnym zamknięta – przypomniał dr Krzysztof Kawęcki.

Zdaniem eksperta polski rząd powinien domagać się od Niemiec dalszych działań.

– W tej chwili powinny nastąpić kolejne kroki ze strony państwa polskiego, bo to, że ta narracja niemiecka się zmieniła, to jest oczywiście efekt działań polskiego rządu i polskiej opinii publicznej, która też wspiera tego typu działania, bo bez tych działań ta narracja zapewne nie uległaby zmianie. Mamy niestety także do czynienia z wypowiedziami działaczy Platformy Obywatelskiej, którzy negują sens działań odszkodowawczych ze strony Polski w kierunku Niemiec. Są to działania dla naszego państwa szkodliwe. Należy wyraźnie powiedzieć, jakie są kolejne kroki, które powinniśmy skierować w stronę RFN. Pierwszym z nich jest oszacowanie strat poniesionych podczas wojny. Po drugie, muszą zostać podjęte odpowiednie działania w wymiarze międzynarodowym i wreszcie formalne wystąpienie do rządu RFN o odszkodowanie – podsumował gość „Polskiego punktu widzenia”.

Cały program „Polski punkt widzenia”  z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego mogą Państwo obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj