fot. twitter.com/ipngovpl

[TYLKO U NAS] Dr J. Szarek o kampanii „Giganci Nauki PL”: Skala niewiedzy jest ogromna, ale ta kampania służy temu, by to zmienić

Skala niewiedzy jest ogromna, ale ta kampania służy temu, by to zmienić – zapewniał w piątkowych „Aktualnościach dnia” dr Jarosław Szarek, prezes IPN. Instytut rozpoczyna właśnie kampanię „Giganci Nauki PL”, poświęconą wkładowi polskiej myśli w rozwój nauki i techniki na świecie [więcej].

Historyk zaznaczył, że mało mówi się w Polsce i za granicą o polskim wkładzie w rozwój nauki i techniki.

– Z czego to wynika? Jest kilka czynników. Przede wszystkim na tym zaważyła historia naszych ostatnich dwóch wieków. Polska była zmuszona walczyć o niepodległość, była pod zaborami, pod okupacją, w niewoli. To wszystko powodowało, że ludzie chcący pracować naukowo często nie mieli warunków. Musieli wyjeżdżać za granicę – wskazał dr Jarosław Szarek.

Sytuacja ta wpłynęła także na pamięć narodu, w której znacznie więcej uwagi poświęcano martyrologii oraz czynom zbrojnym.

– Zmuszenie narodu do walki powodowało, że pamięć została zagarnięta przez bohaterów tych walk. Przez żołnierzy, powstańców, twórców kultury –powiedział prezes IPN.

Ostatnim z czynników były rządy komunistów, którzy milczeli w kwestii wybitnych osiągnięć Polaków w rozwoju nauki i techniki.

Jak stwierdził gość „Aktualności dnia”, jedynie XX-lecie międzywojenne było czasem, kiedy polska myśl naukowa i techniczna mogła w pełni rozwinąć skrzydła.

II Rzeczpospolita była momentem, gdzie można było pracować. Można było odbudowywać i budować niepodległą Rzeczpospolitą. To trwało tylko dwie dekady – podkreślił historyk.

Dr Jarosław Szarek zwrócił uwagę, że po roku 1989 nic nie zmieniło się w kwestii propagowania polskich osiągnięć ze świata nauki. Dlatego też IPN stara się to naprawić, budząc świadomość  o wielkich dokonaniach polskich naukowców.

Prezes IPN wymienił trzy niezwykle ważne postacie, których pamięć należy kultywować.

– Tadeusz Sędzimir, dopiero od 1990 roku patron największej w Polsce huty w Nowej Hucie. Człowiek, którego technologie walcownicze były stosowane na całym świecie. 90 proc. produkcji walcowniczej było uzyskiwane za pomocą technologii Tadeusza Sędzimira. Walcowanie blach jest powszechne choćby w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji artykułów gospodarstwa domowego. Z efektami jego prac ludzkość styka się niemal codziennie – podkreślił.

Kolejną wybitną postacią jest chemik Jan Czochralski.

– Jego prace nad monokryształami krzemu, w efekcie których rozwinął się cały przemysł półprzewodników. To są fundamenty elektroniki. Jest to Polak najczęściej cytowany w literaturze naukowej na świecie. Dopiero od kilkunastu lat jego nazwisko pojawia się w publikacjach w Polsce – mówił gość Radia Maryja.

Na uwagę zasługuje także Ignacy Mościcki, choć ze względów zgoła innych niż kariera polityczna.

– Każdy kojarzy go jako prezydenta Rzeczpospolitej, ale mało kto wie, że jego metoda pozyskiwania kwasu azotowego stosowana jest na całym świecie. To ogromny sukces – wskazał dr Jarosław Szarek.

Historyk przypomniał także o roli Polaków w podboju kosmosu.

– Kiedy Amerykanie rozpoczynali w latach 60-tych swój program kosmiczny, zorganizowali konkurs na projekt pojazdu kosmicznego. Stanęły do niego dwie ekipy, na czele obu stali Polacy. Zwyciężył zespół Mieczysława Bekkera. To był człowiek, który przed II wojną światową zaangażowany był w tworzenie polskiego przemysłu zbrojeniowego – zaznaczył.

Innymi dziełami polskich wynalazców były m.in. wykrywacz min czy walkie-talkie, a to tylko nieliczne przykłady geniuszu Polaków.

– To wszystko chcemy przypomnieć kampanią, którą rozpoczynamy – wskazał prezes IPN.

W ramach kampanii powstają słowniki, kalendarze, a także internetowe akcje edukacyjne. Treści te dostępne będą także w mediach społecznościowym, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

– Będziemy je wysyłać również do polskich placówek dyplomatycznych, aby ta wiedza docierała również do tych państw, gdzie ci ludzie przed laty pracowali – zapewnił dr Jarosław Szarek.

Całość kampanii ma zwalczać będącą źródłem negatywnych stereotypów niewiedzę, zarówno wśród Polaków, jak i innych narodów.

– Skala niewiedzy jest ogromna, ale ta kampania służy temu, by to zmienić – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z dr. Jarosławem Szarkiem jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl