fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Działania Watchdog Polska to chęć zamknięcia ust TV Trwam i Radiu Maryja

Działania Watchdog Polska odbieram jako chęć zamknięcia ust, odebrania prawa do publikacji TV Trwam i Radiu Maryja. Nie chodzi tylko o Fundację „Lux Veritatis”, ale przede wszystkim o podmioty, które są przez nią finansowane – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w rozmowie z TV Trwam.

20 kwietnia na antenie Radia Maryja Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, podkreśliła, że Watchdog Polska dąży do zablokowania podmiotu. Stowarzyszenie najpierw oskarżyło Fundację o bezczynność i rzekome nieudostępnienie informacji o wydatkowaniu środków publicznych, a w ubiegłym tygodniu (obok procesu karnego wytoczonemu zarządowi Fundacji „Lux Veritatis”) złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego od decyzji WSA, który uznał, że Fundacja wypełniła swoje obowiązki. [czytaj więcej

– Działania prowadzone przez Watchdog Polska przeciwko Fundacji „Lux Veritatis” wymierzone są we wszystkie dzieła związane z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Wpisuje się to w nagonkę, która przez wiele lat dotyka te podmioty. Żądania stowarzyszenia są tak daleko idące i nieuzasadnione, że nie można patrzeć na to, jak na zwykłe dążenie do transparentności w życiu publicznym. To rodzaj nękania podmiotu, którego się nie toleruje, a który chce się doprowadzić do sparaliżowania, do osłabienia siły jego oddziaływania – powiedziała dr Jolanta Hajdasz.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaznaczyła, że „Watchdog Polska zastępuje wymiar sprawiedliwości, nie reagując na to, że wymiar sprawiedliwości ma inne zdanie w tej sprawie”.

– Prokuratura odmawia wszczęcia postępowania, sąd przyznaje rację Fundacji „Lux Veritatis”, natomiast Watchdog Polska upiera się i domaga się informacji, których rzekomo nie dostała. W ten sposób można sparaliżować działalność każdego podmiotu. (…) Żądanie stowarzyszenia to żądanie naruszenia prawa, ponieważ dotyczy ujawnienia danych osobowych – podkreśliła.

– Tego typu działanie odbieram jako chęć zamknięcia ust, odebrania prawa do publikacji TV Trwam. Nie chodzi tylko o Fundację „Lux Veritatis”, ale przede wszystkim o podmioty, które są przez nią finansowane. (…) Każdy ma prawo do zabierania głosu w przestrzeni publicznej – dodała.

Dr Jolanta Hajdasz stwierdziła, że „możemy sobie powiedzieć, że zawsze znajdziemy jakąś lukę w tym systemie prawnym, która spowoduje, że sprawa wreszcie trafi na takiego sędziego, który będzie chciał się jeszcze więcej dowiedzieć”.

– Straty wizerunkowe dla takiej organizacji, jak Watchdog Polska, także są w cenie. Posadzenie na ławie oskarżonych w procesie karnym o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR i jego współpracowników to nie lada gratka dla ludzi, którzy atakują TV Trwam. Nie będzie miało znaczenia z jak błahego powodu się tam znalazł. Przewlekłość postępowania sądowego, którego można się spodziewać, sprawi, że przez wiele miesięcy (a może i lat) będziemy oglądać o. dra Tadeusza Rydzyka jako oskarżonego. Pewnie o to chodzi. Na końcu okaże się, że całe postępowanie było nieuzasadnione, bo sąd umorzy sprawę, ale będą straty wizerunkowe. Dlatego to działanie jest tak niepokojące. Uderza się w podmiot działający w przestrzeni publicznej, który potrzebuje wiarygodności, aby móc przekazywać informacje. Trudno patrzeć na to inaczej niż jako na chęć zniszczenia Telewizji Trwam i Radia Maryja poprzez zniszczenie Fundacji „Lux Veritatis” – zwróciła uwagę.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zauważyła, że „tego typu wnioski, jak zabezpieczenie komputerów czy dokumentacji, to skrajny przejaw nękania jakiegokolwiek podmiotu”.

– Jest on charakterystyczny dla przestępczości zbiorowej czy przestępców działających na dużą skale. Nie mamy z tym do czynienia w tej sytuacji. Mam nadzieję, że sąd podzieli taką opinię i nie pozwoli, aby zabezpieczać komputery, dokumenty, czyli sparaliżować na 90 dni działalność Fundacji, a tym samym działalność Radia Maryja i TV Trwam. Tego typu działanie byłoby naruszeniem wolności słowa – zaznaczyła dr Jolanta Hajdasz.

radiomaryja.pl

drukuj