fot. twitter.com/cire_pl

[TYLKO U NAS] Dr J. Bogucki o fuzji Orlenu z Lotosem: Jest to bardzo ważne posunięcie w kwestii bezpieczeństwa energetycznego całego kraju

Trzeba podkreślić, że dzięki tej fuzji Polska będzie bardziej zdywersyfikowana, jeżeli chodzi o kierunki zaopatrzenia w surowiec. Jest to kluczowe dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Orlen od kilku lat konsekwentnie dąży do zwiększenia tego bezpieczeństwa, a ta transakcja może w tym pomóc – podkreślił dr Jakub Bogucki, ekspert portalu E-Petrol.pl, podczas audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W ostatnich dniach w polskich mediach ponownie wrócił temat dotyczący fuzji Orlenu i Lotosu. Wszystko za sprawą projektu przyjętego przez Senat, który chce zablokować realizację połączenia dwóch firm. [czytaj więcej]  Zwolennicy projektu przekonują jednak, że planowana fuzja zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne, co ma szczególne znaczenie w kontekście bieżących wydarzeń na Ukrainie.

– Podsumowując tę transakcję od strony ekonomicznej, zapewne znajdą się plusy i minusy. Jest ona wieloaspektowa, więc trudno jest ją opisać w kilku słowach. Trzeba podkreślić, że dzięki tej fuzji Polska będzie bardziej zdywersyfikowana, jeżeli chodzi o kierunki zaopatrzenia w surowiec. Jest to kluczowe dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Orlen od kilku lat konsekwentnie dąży do zwiększenia bezpieczeństwa, a ta transakcja może w tym pomóc – wyjaśnił dr Jakub Bogucki.

Gość audycji nawiązał również do obaw, jakie poruszają przeciwnicy fuzji Orlenu z Lotosem. Senatorowie, dążący do zablokowania połączenia tych firm, wskazują m.in. na to, że polskie stacje ma przejąć węgierski MOL, który rzekomo ma bliskie relacje z Rosją.

– Pamiętajmy, że węgierskie i rosyjskie firmy przez lata były obecne w Polsce i nikomu to nie przeszkadzało. Nie doszukiwałbym się na siłę obaw w tej kwestii, szczególnie że w żaden sposób nie dotyczy to zaopatrywania w surowiec i kluczowych spraw dla funkcjonowania koncernu – ocenił ekspert portalu E-Petrol.pl.

Rozmówca Radia Maryja podkreślił, że pomimo różnych zdań na temat planowanej transakcji pomiędzy koncernami paliwowymi, fuzja pomoże w odcięciu polskiego rynku paliwowego od Federacji Rosyjskiej.

– Jest to bardzo ważne posunięcie, szczególnie w obecnej sytuacji dotyczącej polityki międzynarodowej. Ona bardzo mocno zaważy na przekierowaniu Orlenu na dostawy z innego kierunki niż Rosja. Jest to bardzo istotne posunięcie w kwestii bezpieczeństwa energetycznego całego kraju. Większy gracz paliwowy zwiększa swoją pozycję negocjacyjną. W związku z większymi zamówieniami może on negocjować zakup po niższych cenach – podkreślił dr Jakub Bogucki.

Ekspert portalu E-Petrol.pl poinformował, że planowana w Polsce fuzja jest ważnym elementem na całym rynku paliwowym, przez co śledzą ją zagraniczne koncerny paliwowe.

– Jest to wydarzenie obserwowane przez wiele europejskich firm. Część z nich patrzy na to z obawą, a część z nadzieją. Wszyscy jednak oczekują bardzo wymiernych efektów, ponieważ pojawia się nowy gracz na rynku stacyjnym i rafineryjnym – podsumował gość Radia Maryja.

Cała audycja z udziałem dr. Jakuba Boguckiego dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl