fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr H. Wujkowska: E-zdrowie to sytuacja patologiczna.  W tej chwili nie możemy swobodnie wykonywać zawodu w relacji lekarz-pacjent

E-zdrowie to sytuacja patologiczna. To miało służyć pomocy, ale przerosło zawód lekarza. W tej chwili nie możemy swobodnie wykonywać zawodu w relacji lekarz-pacjent. Ja nazywam siebie specjalista-telefonista, bo dziennie odbieram kilkadziesiąt telefonów od pacjentów, udzielając im porad przez telefon. Oczywiście niektórzy mogą się przedostać przez gąszcz z jakimś trudnym problemem do lekarza, żeby się pokazać – powiedziała dr Hanna Wujkowska, lekarz, bioetyk w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Bioetyk odniosła się do prawidłowego dbania o zdrowie rodziny jako całości.

– Całe nasze życie to dbałość o zdrowie nasze, naszych bliskich, naszych rodzin. Jeśli rozbierzemy na części pytanie: „Jak dbać o zdrowie rodziny”, to nad każdym tym słowem należałoby się pochylić. Rodzina, która dzisiaj przeżywa bardzo poważny kryzys, mówi się nawet o społeczeństwie postrodzinnym. Słuchając wiadomości Radia Watykańskiego usłyszałam taką informację, że w jednej z włoskich parafii rodziny będą już dysponentami tej wiary w parafii, one będą prowadzić wiernych, a kapłan będzie tylko przewodnikiem wskazującym kierunek z tego względu, że jest ogromny kryzys kapłaństwa i ogromny kryzys rodzin we Włoszech – stwierdziła Hanna Wujkowska.

Pamiętajmy, że rodzina jest zawsze istotą, celem działania polityki państwowej – podkreśliła gość „Rozmów niedokończonych”.

– Cele rodziny są nadrzędne w stosunku do celów państwa. Państwo powinno wkraczać w sprawy rodziny dopiero wówczas, kiedy rodzina jest niewydolna. Zobaczmy, jak bardzo w ostatnich latach ta rzeczywistość uległa kompletnej zmianie, kiedy zazwyczaj przyjmujemy postawę roszczeniową – winą jest tutaj obarczony także konsumpcyjny tryb życia, takie wygodnictwo i lenistwo – i bardzo wiele oczekujemy wówczas od państwa, polityki państwa, a rodzina staje się nie podmiotem, tylko konsumentem usług, które państwo nam wydziela – podkreśliła lekarz.

W nasze ludzkie życie wpisana jest choroba – zaznaczyła bioetyk.

– Nie tylko ten nieszczęsny COVID, który jest bardzo przeciętną infekcją, która okazuje się wcale nie tak groźna, bo jeśli rzeczywiście zrobimy analizę zachorowań, wykrywalności oraz śmiertelności, to okazuje się, że to są bardzo niewielkie promile, bo w pół roku trwania tej pandemii w Polsce mamy około dwóch tysięcy zgonów, a jak wiemy wszyscy, w Polsce dziennie umiera między dwa a trzy tysiące osób. W związku z tym na pewno nie jest to powód, dla którego ludzie powinni aż tak na siebie warczeć, być agresywni i tak bardzo się obawiać, dlatego że te przypadki są bardzo nieliczne i ludzie zawsze chorowali, będą chorować na różne choroby – mówiła gość TV Trwam.

Dr Hanna Wujkowska zwróciła uwagę na problemy związane z zawodem lekarza w obecnych czasach.

– Ten zawód upada. Z wielką przykrością muszę to powiedzieć, że ja współczuje studentom medycyny i młodym lekarzom. Wcale nie jest tak, że oni idą do pięknego i wolnego zawodu. Oni niestety idą do zawodu obarczonego biurokracją oraz tzw. e-zdrowiem. E-zdrowie to sytuacja patologiczna. To miało służyć pomocy, ale przerosło zawód lekarza. W tej chwili nie możemy swobodnie wykonywać zawodu w relacji lekarz-pacjent. Ja nazywam siebie specjalista-telefonista, bo dziennie odbieram kilkadziesiąt telefonów od pacjentów, udzielając im porad przez telefon. Oczywiście niektórzy mogą się przedostać przez gąszcz z jakimś trudnym problemem do lekarza, żeby się pokazać – akcentowała lekarz.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl