fot. gpiatkowski.pl

[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Podwyżka 200 złotych pensji minimalnej jest kompromisem, którego nie powinno być. W czasie wychodzenia z kryzysu powinny być wykorzystywane inne mechanizmy – m.in. regionalizacja pensji minimalnej

Podwyżka 200 złotych pensji minimalnej jest kompromisem, natomiast jest kompromisem, którego nie powinno być, ponieważ w czasie wychodzenia z kryzysu powinny być wykorzystywane inne mechanizmy m.in. regionalizacja pensji minimalnej. Inne znaczenie mają 3 tysiące złotych w Warszawie, a inne w Chełmie czy Zielonej Górze. To jest podstawowa kwestia – powiedział dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Dr Grzegorz Piątkowski zwrócił uwagę na fakt wychodzenia polskiej gospodarki z pierwszego kryzysu spowodowanego lockdownem.

– Myślę, że możemy mówić, że gospodarka wychodzi z kryzysu. Kwestia jest taka, żeby tego nie zablokować, to znaczy, aby nie było kolejnego lockdownu i zablokowania całej gospodarki, tak jak mieliśmy do czynienia na samym początku kryzysu. Wtedy mogło to być uzasadnione, bo właściwie nie wiedzieliśmy, z czym mamy do czynienia. Dzisiaj już wiemy, że stosując odpowiednie środki ostrożności, pandemię da się opanować – mówił rozmówca Radia Maryja.

Kwestia gospodarcza jest niesłychanie istotna – podkreślił.

– Jeśli wyjdziemy z tej pandemii całkowicie załamani gospodarczo, to wychodzenie z takiego kryzysu ekonomicznego zajęłoby lata. Wtedy, jak to zawsze przy kryzysach ekonomicznych, najbardziej ucierpieliby najbiedniejsi. Bogaci (jak pokazują statystyki) nawet w czasie pandemii wciąż się bogacą, natomiast 80 procent społeczeństwa niestety przez ten kryzys jest dotknięta. Podwyżka 200 złotych pensji minimalnej jest kompromisem, natomiast jest kompromisem, którego nie powinno być, ponieważ w czasie wychodzenia z kryzysu powinny być wykorzystywane inne mechanizmy m.in. regionalizacja pensji minimalnej – wskazał ekonomista.

Inne znaczenie mają 3 tysiące złotych w Warszawie, a inne w Chełmnie czy Zielonej Górze. To jest podstawowa kwestia – zaakcentował politolog.

– Druga kwestia jest taka, że poprzez podnoszenie pensji minimalnej obcinamy pewien zakres prac, który mogliby wykonywać studenci albo osoby będące na najniżej płatnych stanowiskach. Trudno powiedzieć, czy to przejdzie do szarej strefy, czy zostanie całkowicie wykluczone z rynku pracy. Trzecia kwestia to obciążenia ZUS-owskie, jakie idą za podniesieniem płacy minimalnej. Dotkną one zarówno przedsiębiorców, jak i pracodawców. Może to być problematyczne i pracodawcy mogą myśleć nad dwoma rozwiązaniami: pierwsze to próba obejścia tych przepisów, a drugie to pójście w automatyzację – podsumował dr Grzegorz Piątkowski.

radiomaryja.pl

drukuj