[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Mamy możliwość być „starszym bratem” wprowadzającym Ukrainę na salony europejskie

Z państwa oligarchicznego Ukraina zaczyna przybierać model otwartego ekonomicznie – bardziej zbliżonego do Zachodu – państwa. To jest wielka szansa dla Polski, ponieważ mamy możliwość być „starszym bratem” wprowadzającym Ukrainę na salony europejskie, co będzie z korzyścią dla naszego interesu – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Grzegorz Piątkowski, politolog.

Kwestia Wołynia w relacjach polsko-ukraińskich będzie tematem zawsze aktualnym. Kluczową sprawą jest to, by ta sprawa przestała być problemem – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Ważnym jest, by sprawa Wołynia stała się faktem historycznym, a nie problemem. Stosunki międzynarodowe między Polska a Ukrainą muszą się ułożyć w jakiś sposób. Im one lepiej się ułożą, tym większe dla nas korzyści. Pamiętajmy, że mamy wspólnego bardzo dużego sąsiada na Wschodzie – Rosję – który nie jest przychylny ani Polsce, ani Ukrainie. Rosja chciałaby widzieć klin wbity między oba nasze państwa. O to w tym chodzi, ażeby nie zapominać o polskiej polityce historycznej, ale jednocześnie, by układać wzajemne stosunki z Ukrainą – wskazał politolog.

Pojawiła się teraz szansa na to, by ułożyć stosunki z Ukrainą – dodał.

Zarówno prezydent Wołodymyr Zełenski, jak i większość parlamentarna na Ukrainie, która niedawno została zaprzysiężona, dają szansę i nadzieję na ułożenie wzajemnych relacji. Miejmy nadzieję, że wydźwięk wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce będzie bardzo pozytywny – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Musimy dziś myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie Polski, ale też o kwestiach ekonomicznych – podkreślił dr Piątkowski.

Nowa ekipa rządząca Ukrainy może wiele zaoferować Polsce. Już pojawiły się pewne propozycje, które polegają na uregulowaniu wewnętrznych kwestii ekonomicznych Ukrainy. Z państwa oligarchicznego ten kraj zaczyna przybierać model otwartego ekonomicznie – bardziej zbliżonego do Zachodu – państwa. To jest wielka szansa dla Polski, ponieważ mamy możliwość być „starszym bratem” wprowadzającym Ukrainę na salony europejskie, co będzie z korzyścią dla naszego interesu – powiedział politolog.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Grzegorza Piątkowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj