[TYLKO U NAS] Dr D. Żuchowska o nowym kierunku na AKSiM: Potrzeba prawników przygotowanych nie tylko pod względem profesjonalnym, ale gwarantującym wysoką jakość zadań z uwzględnieniem etyki i katolickiej nauki społecznej
Już od przyszłego roku akademickiego w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu będzie można kształcić się na kierunku prawo. Jak zapewniła dr Dorota Żuchowska, dziekan AKSiM w Toruniu w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, oprócz oferty „wszystkich przedmiotów związane z różnymi gałęziami prawa, wiedzy ogólnej z innych dyscyplin”, przyszli studenci mogą oczekiwać kształcenia tego kierunku również pod względem praktycznym. Dodała także, że jest potrzeba prawników przygotowanych nie tylko pod względem profesjonalnym, bo program studiów bez wątpienia to zapewnia, ale także osoby, które będą w swojej pracy gwarantować wysoką jakość wykonanych zadań z uwzględnieniem etyki i zasad katolickiej nauki społecznej.
W piątek Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – jak powiedziała dr Dorota Żuchowska – otrzymała bardzo dobrą wiadomość.
– Po rekomendacjach Polskiej Komisji Akredytacyjnej minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisał decyzję o tym, że uczelnia ma uprawnienie do prowadzenia kierunku studiów jednolitych magisterskich na kierunku prawo – wyjaśniła.
Dodała, że prawo na toruńskiej akademii wpisują się w kanon kształcenia tego kierunku, jaki jest obecny na innych uczelniach wyższych w Polsce.
– Oferujemy wszystkie przedmioty związane z różnymi gałęziami prawa, wiedzy ogólnej z innych dyscyplin takich jak: socjologia, ekonomia, filozofia czy historia, które stanowią wsparcie dla wykonywania zawodów prawniczych – zaznaczyła dziekan AKSiM.
Wyjaśniła także, że nowy kierunek studiów na AKSiM będzie wyróżniał się na tle istniejących już ośrodków.
– Zdecydowaliśmy się na prowadzenie kierunku prawo jako studiów o charakterze praktycznym w przeciwieństwie do niektórych innych ośrodków, które prowadzą kierunek jako studia akademickie i one są bardziej nacechowane kwestiami teoretycznymi. W naszym przypadku są to studia praktyczne, więc zapewniają szeroką gamę praktyk zawodowych, przedmiotów do wyboru, większy zakres, jeżeli chodzi o język angielski dla prawników i charakterystyczny w Polsce tylko dla naszej uczelni moduł umiejętności miękkich w zawodzie prawnika, czyli moduł, który obejmuje nie tylko pracę w grupie, współpracy, ale także umiejętności autoprezentacji wystąpień publicznych, retoryki i wystąpień przed kamerą – ten aspekt, który wiąże się z prowadzonymi na uczelni już przez wiele lat szkoleniami dla grupy sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych i prokuratorskich (…) Sam klimat studiowania, miejsca, w którym można studiować prawo, czyli przepięknie położony kampus w Grodzie Kopernika. Pięć lat studiów w bardzo dobrych warunkach nie tylko pod względem merytorycznym, jakości kształcenia, ale też życia studenckiego – podkreśliła gość Radia Maryja.
Dr Dorota Żuchowska odniosła się również do aspektu etycznego studiów prawniczych na toruńskiej uczelni.
– Trzeba, żeby to byli prawnicy przygotowani nie tylko pod względem profesjonalnym, bo program studiów bez wątpienia to zapewnia, ale także osoby, które będą w swojej pracy gwarantować wysoką jakość wykonanych zadań z uwzględnieniem etyki i zasad katolickiej nauki społecznej – akcentowała.
Dziekan opowiedziała również o przygotowaniu i wymogach, jakie musiała spełnić uczelnia, by móc kształcić przyszłych prawników.
– Jest to oczywiści ogrom pracy. Z jednej strony jest to przygotowanie całej koncepcji kształcenia i to dużo wcześniej niż złożenia wniosku do Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a sam wniosek to jest jakieś 1500 stron, w którym zawarty jest dokładny program kształcenia, wszystkie sylabusy, czyli jak będzie wyglądało kształcenie na poszczególnych przedmiotach, razem z dokładną literaturą i osobami prowadzącymi przedmioty. Także musieliśmy wykazać, że nie tylko cała koncepcja kształcenia jest dobrze przygotowana, ale też zapewnienie odpowiednio wysokiej jakości kadry akademickiej, specjalistów w zakresie prawa i dziedzin pokrewnych, których pozyskaliśmy z najlepszych ośrodków akademickich w całej Polsce. Mamy nadzieję, że osoby, które będą kształcić w naszej AKSiM, będą dbać o wysoki poziom nie tylko przygotowania merytorycznego, ale też etycznego naszych absolwentów – wyjaśniła.
Wskazała również, do kogo skierowana jest ta oferta dydaktyczna.
– Jest to oferta, która nie jest ograniczona terytorialnie, także zapraszamy wszystkich niezależnie od miejsca zamieszkania, dlatego że dla każdego, kto podejmie studia dzienne, jesteśmy w stanie zapewnić miejsce w hotelu akademickim – mówiła dziekan.
Całą rozmowę z dr Dorotą Żuchowską można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl