fot. spis.gov.pl

[TYLKO U NAS] Dr D. Rozkrut o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021: Jesteśmy w stanie realizować spis nawet bez tradycyjnej formy, czyli bez wizyt rachmistrzów

Chcemy, aby wszyscy mieli więcej czasu na to, by wziąć udział w spisie. Obecnie mamy już spisanych blisko 3 mln osób – powiedział dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w Radiu Maryja podczas audycji „Aktualności dnia”.

1 kwietnia 2021 roku rozpoczął się [Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021]  Według wstępnych planów procedura ma potrwać do końca września. W związku z pandemią w tym roku spis będzie przebiegał inaczej niż do tej pory. [czytaj więcej] 

– Jesteśmy w stanie realizować spis nawet bez tradycyjnej formy, czyli bez wizyt rachmistrzów. Ponadto wydłużyliśmy spis do sześciu miesięcy, ponieważ pierwotnie był on planowany na trzy miesiące. Chcemy, aby wszyscy mieli więcej czasu na to, by wziąć udział w spisie. Obecnie mamy już spisanych blisko 3 mln osób – poinformował prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Podstawową formą wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest droga online. Gość audycji zachęca do skorzystania ze specjalnej strony.

– Zachęcamy do wejścia na stronę GUS-u lub bezpośrednio na stronę: spis.gov.pl. Jest tam przejście do aplikacji spisowej i w prosty sposób można udzielić odpowiedzi umieszczonych w scenariuszu spisowym – wyjaśnił dr Dominik Rozkrut.

https://twitter.com/GUS_STAT/status/1377982137933107200

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się cyklicznie przynajmniej co 10 lat. Pozwala on uzyskać informację na temat sytuacji demograficznej w państwie.

– Jest to jedyna możliwość, by uzyskać jednolity i bardzo szczegółowy obraz tego, jak kształtuje się sytuacja ludnościowa w kraju w zakresie zasobu mieszkaniowego. Następnie ten pozyskany obraz służy do ustalania wielu programów rozwojowych. Pozyskane dane są podstawą do wszystkich badań statystycznych – powiedział prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Ekspert podkreślił ogromną rolę spisu dla całego społeczeństwa oraz rządu, który opiera swoje działania w odniesieniu do tych danych. W związku ze szczegółowymi informacjami, jakie należy podać w ankiecie, powstaje pytanie: Czy trzeba podawać wszystkie dane?

– Zachęcam do odpowiedzi na wszystkie pytania. Jest ich niewiele, a dotyczą podstawowych i ważnych kwestii tj. wykształcenie i aktywność ekonomiczna. Są to niezbędne dane do prowadzenia bieżącej polityki gospodarczej – wyjaśnił dr Dominik Rozkrut.

Narodowy spis obok zbadania sytuacji demograficznej pozwala również zweryfikować obszar mieszkań w Polsce. Ponadto w ankiecie znajdują się również pytania, na które nie trzeba udzielać odpowiedzi.

– W pytaniu o wyznanie i przynależność etniczną istnieje możliwość zaznaczenia opcji: nie chcę odpowiadać na to pytanie. Konstytucja zabrania nałożenie obowiązku w tym zakresie, jednak zachęcamy również do udzielenia odpowiedzi na te pytania – powiedział prezes GUS-u.

W spisie powinni wziąć udział wszyscy obywatele Polski, nawet ci, którzy obecnie nie przebywają na terenie kraju.

– To jest nasz obowiązek (…). Jeżeli ktoś miałby jakieś obawy lub problemy techniczne, zachęcamy do dzwonienia na naszą infolinię, za której pośrednictwem również można się spisać – poinformował dr Dominik Rozkrut.

Numer infolinii, na którą należy zadzwonić w razie problemów ze spisaniem drogą online, to 22 279 99 99. Ponadto od 4 maja rachmistrzowie będą również wykonywać telefony do obywateli, w celu dokonania spisu. [więcej] 

Cała rozmowa dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl