[TYLKO U NAS] Dr D. Kucharski: Państwo polskie nie powinno się zgadzać na jakiekolwiek roszczenia ze strony środowisk żydowskich

Państwo polskie nie powinno się zgadzać na jakiekolwiek roszczenia ze strony środowisk żydowskich. Tym bardziej, że odzyskanie mienia jest tylko wtedy możliwe, gdy żyją jeszcze spadkobiercy dawnych właścicieli – mówił w czwartek na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” historyk dr Dariusz Kucharski.

Proces szkalowania Polski na arenie międzynarodowej trwa, co potwierdzają ostatnie wypowiedzi sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo oraz pełniącego obowiązki izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Kaca, który stwierdził, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Gość Radia Maryja na pytanie, dlaczego tak się dzieje, odpowiedział, że „środowiska żydowskie wykorzystują to na bazie relacji w państwie izraelskim do bieżącej polityki wewnętrznej”.

– Chodzi o zwiększenie swojej popularności i siły witalnej pośród społeczności żydowskiej w Izraelu. To jest oczywiście naganne, należy to potępiać i strona polska musi uzyskać przeprosiny. (…) One muszą być wyartykułowane w sposób jasny i rzeczowy ze strony izraelskiej. Jeśli tak się nie stanie, to trzeba zastanowić się nad dalszą możliwością współpracy – akcentował historyk.

Kolejna kwestia – kontynuował dr Dariusz Kucharski – to próba wmówienia przez środowiska żydowskie, że „to tylko one ponosiły tak wielkie straty materialne oraz osobowe w czasie II wojny światowej”. Dodał, że „jest to niemożliwe, żeby takie stanowisko było podjęte przez jakąkolwiek ze stron w sposób jasny i rzeczowy, ponieważ naród polski poniósł olbrzymie straty ludnościowe, jak i również straty materialne.

– Nie będziemy się tutaj licytować, ale niestety działania powojenne związane z tzw. badaniami, narracją polityczną czy publicystyczną dot. strat wojennych, szczególnie w wydaniu środowisk żydowskich, mają na celu jakby podnoszenie wielkości strat żydowskich, a pomniejszanie wszystkich innych. Tu środowiska polskie absolutnie nie mogą się na to w żaden sposób zgodzić – zaznaczył.

Historyk odniósł się również do dyskusji ws. uzyskania od Polski przez stronę żydowską potencjalnych roszczeń za straty materialne z czasów II wojny światowej. Rozmówca podkreślił, że „Polacy jednoznacznie powinni się określić, że nie ma możliwości uzyskania takich roszczeń”.

– Dlaczego? Ponieważ kraje, które ich ograbiły, korzystając ze swoich ówczesnych możliwości administracyjnych, jak i również siłowych, czyli wojska, policji i całych organów bezpieczeństwa, to Niemcy i Sowieci – wskazał.

– Państwo polskie nie powinno się zgadzać na jakiekolwiek roszczenia ze strony środowisk żydowskich. Tym bardziej, że zgodnie z przepisami, co podkreślało wielu prawników, odzyskanie mienia jest tylko wtedy możliwe, gdy żyją jeszcze spadkobiercy dawnych właścicieli. Jeśli nie, to cała majętność przechodzi na rzecz danego państwa. To jest clou tej kwestii – mówił dr Dariusz Kucharski.

Całą rozmowę z dr. Dariuszem Kucharskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać  [tutaj].

RIRM

drukuj