fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr B. Więckiewicz: Ambicje i doświadczenie zdobyte za granicą oraz poprawa sytuacji ekonomicznej powodują, że Polacy coraz chętniej wracają do kraju

Ambicje i doświadczenie zdobyte za granicą oraz poprawa sytuacji ekonomicznej powodują, że Polacy coraz chętniej wracają do kraju, decydują się na zakładanie firm, na inwestycje, a często wcześniej wykonując te proste prace poza granicami Polski, w Polsce mogą być zatrudnieni na indywidualnych stanowiskach, nawet kierowniczych i to jest głównym bodźcem do powrotu, a także przyczyną – podkreślił dr Bogdan Więckiewicz, socjolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2020 roku za granicą przebywało czasowo ponad 2 mln 200 tys. Polaków [czytaj więcej]. To oznacza, że było ich o 176 tys. mniej niż w roku 2019. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka – mówił dr Bogdan Więckiewicz.

Pierwsza to z pewnością ekonomiczna, jeżeli chodzi o Europę brexitu i związane z nim zawirowania, niestabilna sytuacja ekonomiczna, gospodarcza zarówno w Wielkiej Brytanii, ale także w innych krajach europejskich. Dodatkowo obserwujemy w Wielkiej Brytanii wzrost cen żywności, usług, wynajmu mieszkań, energii, opłata za środki transportu. To wszystko powoduje, że zarobki i koszty, które ponoszą Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii, są zbyt wysokie. Spada także wartość samej waluty brytyjskiej. Polacy przeliczają, kalkulują w związku z tym realna wartość zarobionych pieniędzy nie jest aż tak duża, jak to miało miejsce jeszcze kilka czy nawet kilkanaście lat wstecz – wyjaśnił ekspert.

Polska na tle innych krajów europejskich rozwija się bardzo dynamicznie – zauważył socjolog.

W Polsce przybywa miejsc pracy. Następują inwestycje zagraniczne, także polskie firmy radzą sobie coraz lepiej na rynkach europejskich, ale i światowych. Wzrasta zapotrzebowanie na pracowników. To, co obserwujemy to, chociażby wzrost zarobków, minimalnej pensji, poza tym Polacy, którzy przybywali za granicą, nabyli pewne kompetencje, umiejętności, nauczyli się języka obcego – wskazał.

Polacy, którzy pracowali za granicą, bardzo często nie odczuwali satysfakcji ze stanowisk, które zajmowali.

Przecież gros osób, to osoby wykształcone, osoby bardzo operatywne, dynamiczne, a często podejmowały one prace, których nie chcieli wykonywać rdzenni mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Niemiec czy też innych państw. Ambicje i doświadczenie zdobyte za granicą i poprawa sytuacji ekonomicznej powodują, że Polacy coraz chętniej wracają do naszego kraju, decydują się na zakładanie firm, na inwestycje, a często wcześniej wykonując te proste prace poza granicami Polski, w Polsce mogą być zatrudnieni na indywidualnych stanowiskach, nawet kierowniczych i to jest takim głównym bodźcem do powrotu, a także przyczyną – poinformował dr Bogdan Więckiewicz.

Ważnym powodem powrotów jest także poczucie bezpieczeństwa fizycznego i socjalnego.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo fizyczne, to Polska nie jest takim krajem jak większość krajów europejskich, w których często występuje ryzyko zamachów terrorystycznych, charakterystyczna jest ksenofobia, czego przykładem może być Holandia i podpalanie polskich sklepów, ale także ataki na obywateli innego pochodzenia. Także bezpieczeństwo socjalne, programy socjalne w Polsce mogą być nawet bardziej atrakcyjne niż chociażby te w Wielkiej Brytanii. Ci, którzy wracają do Polski, mogą z nich korzystać – wskazał socjolog.

Wielka Brytania staje się dla Polaków mniej atrakcyjnym krajem do emigracji.

Zmieniają się kierunki emigracji. Tak jak wcześniej dominowała Wielka Brytania i tam przebywało najwięcej polskich obywateli, wyjeżdżało w celach zarobkowych, tak obecnie prawie 800 tys. obywateli wyjeżdża do Niemiec. Takim atrakcyjnym krajem jest również Holandia czy Norwegia – zauważył dr Bogdan Więckiewicz.

Wzrasta też wiek osób, które wybierają emigracje. Jeszcze niedawno opuszczało kraj najwięcej osób w przedziale 20-29 lat, teraz ta granica przesunęła się na 30 – 39 lat.

– Wcześniej młodzi mieli inne wyobrażenie na temat wyjazdu. Gdy prowadzono badania, dlaczego wyjeżdżają, to część osób wyjeżdżała przede wszystkim w kwestiach zarobkowych, ale także deklarowała się, że chce zdobyć edukację i część rzeczywiście podejmowała naukę poza granicami naszego kraju, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Tam kończyli szkołę i dla nich ten wyjazd był atrakcyjny. Te wyjazdy, które odbywały się wcześniej, były bardziej spontanicznie, w tej chwili są bardziej racjonalne. Najczęściej na kilka lat wyjeżdżają osoby po to, aby zarobić i zainwestować w mieszkanie, w budowę domu, poprawić byt, ale przede wszystkim dla rodziny. O ile wcześniej przede wszystkim kładziono nacisk na siebie, na samorealizację, tak teraz te wyjazdy mają bardziej charakter rodzinny – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z dr. Bogdanem Więckiewiczem z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl