PAP/Maciej Kulczyński

[TYLKO U NAS] A. Zalewska: Lasy są ogromnym elementem gry klimatycznej i energetycznej. KE chciałaby na tym zarabiać i sama kształtować politykę dotyczącą lasów

Lasy są ogromnym elementem gry klimatycznej i energetycznej, dlatego że są wspaniałymi pochłaniaczami, tzn. wychwytują dwutlenek węgla. Komisja Europejska chciałaby na tym zarabiać i sama kształtować politykę dotyczącą lasów. Pomysł na zmianę traktatów miałby absolutnie uzależnić poszczególne kraje członkowskie od polityki Komisji Europejskiej – mówiła w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam europoseł Anna Zalewska, komentując przyjętą w Parlamencie Europejskim opinię dotyczącą zmiany traktatów unijnych tak, by kompetencje ochrony lasów należały w pełni do Komisji Europejskiej.

W Parlamencie Europejskim Komisja Środowiska Naturalnego przyjęła opinię dotyczącą potencjalnej zmiany traktatów unijnych, w której proponuje się, by kwestia ochrony lasów przeszła do kompetencji instytucji unijnych. Za tą propozycją głosowali też polscy politycy z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Próba przejęcia ochrony lasów przez organy unijne stanowi jeden z etapów postępującego przekształcania Unii Europejskiej w twór superpaństwowy.

– To krok do tego, żeby realizować strategię leśną, jaka jest w Unii Europejskiej, która zakłada np., że 30 proc. terenu powinniśmy wyłączyć tak, żeby nawet człowiek do lasu wejść nie mógł. Jednocześnie lasy są ogromnym elementem gry klimatycznej i energetycznej, dlatego że są wspaniałymi pochłaniaczami, tzn. wychwytują dwutlenek węgla. Komisja Europejska chciałaby na tym zarabiać i sama kształtować politykę dotyczącą lasów – zwróciła uwagę Anna Zalewska.

Opinia przyjęta przez Komisję Środowiska Naturalnego spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

– Cieszę się bardzo, że natychmiast zareagowała pani minister Moskwa, powiedziała, że jest to absolutnie niemożliwe i jeżeli byłaby mowa o zmianie traktatów, mówimy absolutnie „nie”, mówimy „weto” – wskazała europoseł.

Opinia zawiera też pomysł, by z traktatów usunąć wyłączną kompetencję krajów członkowskich do stanowienia o wodach, gruntach i energetyce.

– To znaczy, że traktaty czy pomysł na zmianę traktatów miałby absolutnie uzależnić poszczególne kraje członkowskie od polityki Komisji Europejskiej, którą wyobraża się jako rząd europejski – podkreśliła gość TV Trwam.

Kontrowersyjną propozycję poprzedzały inne rozwiązania prawne opracowane przez władze UE ingerujące w polską gospodarkę leśną. Stanowią one element Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu „Fit for 55”. Rozwiązania te, oprócz jednego, nie wymagają jednomyślności.

– Jest taki dokument tego pakietu, schowany przed obywatelami, przed wszystkimi Europejczykami, jedyny, który będzie głosowany jednomyślnie. Tam trzeba powiedzieć „weto”, bo jest to dyrektywa o opodatkowaniu energii, gdzie zaplanowany jest wzrost cen o 300 proc., jeżeli mówimy o węglu, o 500 proc., jeżeli mówimy o gazie. Tutaj nikt nie powinien mieć żadnych skrupułów, żadnych negocjacji, po prostu należy to zawetować, a to kręgosłup całego tego pakietu – akcentowała Anna Zalewska.

Przy innych dokumentach należy przekonać większość państw członkowskich do zagłosowania przeciw szkodliwym rozwiązaniom.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl