PAP/Lech Muszyńsk

[TYLKO U NAS] A. Ostrowska: Mamy już ponad 10 tys. zgłoszeń ze strony szkół, przedszkoli czy placówek oświatowych, które będą brały udział w akcji „Szkoła pamięta”

Mamy już ponad 10 tys. zgłoszeń ze strony szkół, przedszkoli czy placówek oświatowych, które będą brały udział w akcji „Szkoła pamięta”. To naprawdę wspaniała wiadomość, bardzo nas cieszy tak ogromne zainteresowanie. To pokazuje, że szkoły i uczniowie chcą angażować się w różnego rodzaju aktywności, które służą upamiętnieniu ważnych wydarzeń – podkreślała Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Ministerstwo Edukacji Narodowej organizuje akcję „Szkoła pamięta”, która ma na celu zakorzenić w umysłach uczniów pamięć o ważnych wydarzeniach i postaciach naszej historii.

– Mamy już ponad 10 tys. zgłoszeń ze strony szkół, przedszkoli czy placówek oświatowych, które będą brały udział w akcji „Szkoła pamięta”. To naprawdę wspaniała wiadomość, bardzo nas cieszy tak ogromne zainteresowanie. To pokazuje, że szkoły i uczniowie chcą angażować się w różnego rodzaju aktywności, które służą upamiętnieniu ważnych wydarzeń, ważnych rocznic, ważnych przedsięwzięć i bohaterów, postaci w naszej historii – powiedziała Anna Ostrowska.

– Ta akcja ma też na celu stworzenie pewnej społeczności. Chcemy, aby była to społeczność, która jest nastawiona na upamiętnienie bohaterów wydarzeń – tych kwestii, które są dla nas kluczowe, zarówno dla naszej historii, jak i kultury czy tradycji. Stąd też pomysł, aby zaprosić szkoły do udziału w akcji „Szkoła pamięta” – dodała.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej podkreśliła, że ostatni piątek przed 1 listopada ma być dniem kulminacji działań w ramach akcji „Szkoła pamięta”.

 – Ten rok jest szczególny. 2019 rok to rok okrągłych rocznic, takich jak rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego czy rocznica wybuchu II wojny światowej. To taki czas, że jest to ostatni piątek przed 1 listopada, gdzie mentalnie przygotowujemy się do upamiętnienia też naszych najbliższych zmarłych. Chcemy też potraktować ten piątek, 25 października, jako dzień kulminacji działań, które mam nadzieję, że szkoły będą kontynuować w przyszłym tygodniu przed 1 listopada, aby uczniowie mogli wspólnie ze swoim nauczycielem odwiedzić grób bohatera, zapalić znicz, położyć kwiaty – zaznaczyła gość „Aktualności dnia”.

Nowa podstawa programowa zapewnia uczniom naukę o najważniejszych wydarzeniach i postaciach historii Polski.

– To jest pierwsza tego typu akcja, natomiast Ministerstwo Edukacji Narodowej wielokrotnie podkreśla, że w podstawie programowej uczniowie powracają do korzeni, uczą się wreszcie w pełnym wymiarze historii. To nie jest już historia blokowa, to nie jest historia, na której „przemyka się po tematach”. Chcemy skupić się na rzeczach najważniejszych. Już od czwartej klasy uczniowie mogą dowiedzieć się, kim był rotmistrz Witold Pilecki, a tego wcześniej nie było – oznajmiła Anna Ostrowska.

Całą rozmowę z Anną Ostrowską można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl