fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Przyjęcie tzw. ustawy 447 to ciemny ślad na bardzo dobrych stosunkach polsko-amerykańskich

Przyjęcie ustawy, która zobowiązuje administrację Stanów Zjednoczonych do wspierania zwrotu mienia bezspadkowego po ofiarach morderstw i okrucieństwa niemieckiego wobec ludności żydowskiej, to ciemny ślad na bardzo dobrych stosunkach polsko amerykańskich – akcentował Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, podczas cotygodniowego felietonu dla TV Trwam i Radia Maryja. 

Amerykańscy kongresmeni przyjęli tzw. ustawę 447, której przepisy zobowiązują rząd USA do wspierania roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Ustawa najbardziej uderzy w Polskę, choć sprawcą Holokaustu są Niemcy. Społeczność żydowska domaga się od naszego kraju 65 miliardów dolarów. Były szef Ministerstwa Obrony Narodowej zwrócił uwagę, że ta sytuacja jest niezrozumiała.

– Przyjęcie ustawy, która zobowiązuje administrację Stanów Zjednoczonych do wspierania zwrotu mienia bezspadkowego po ofiarach zagłady, po ofiarach morderstw i okrucieństwa niemieckiego wobec ludności żydowskiej musi dziwić i musi sprawić, że stawiamy pytania o rzeczywisty cel takich działań (…). To ciemny ślad na bardzo dobrych stosunkach polsko amerykańskich – powiedział Antoni Macierewicz.

Polityk wskazał, że nigdzie na świecie nie obowiązuje prawo, które pozwala na to, by „podejmować spadkobranie wtedy, kiedy nie ma już spadkobierców”.

– Taka własność zawsze przechodziła na własność państwa, która w danym państwie mieszkała. Tak samo jest ze wszystkimi ofiarami ludobójstwa niemieckiego z okresu II wojny światowej. Bez względu na to, czy dotyczy to Żydów, Polaków czy innych mniejszości narodowych, które mieszkały w Polsce – kogokolwiek. Tym bardziej musi dziwić i niepokoić próba wymuszenia na Polsce innego traktowania ofiar zagłady, która dotknęła naród żydowski (…). W Stanach Zjednoczonych także nie obowiązuje prawo, które pozwalałoby mienie bezspadkowe przejmować społecznościom, które nie są spadkobiercami. Nie obowiązuje to w Stanach, nie obowiązuje to w Polsce – tłumaczył Antoni Macierewicz.

Były minister obrony narodowej zaznaczył, iż w zaistniałej sytuacji polski rząd powinien przede wszystkim poprzeć stanowisko Polonii, która podejmuje działania, by zaskarżyć tzw. ustawę 447.

– Rząd Polski powinien jak najszybciej bardzo jasno stwierdzić, że w tym zakresie nigdy nie zgodzi się na łamanie prawa i nie będzie traktował inaczej żadnych osób narodowości – takiej lub innej – ze złamaniem prawa polskiego. Rząd polski zobowiązany jest także w tej sytuacji wesprzeć szczególnie przedstawicieli Polonii, która podejmuje teraz działania na rzecz zakwestionowania tej – w sposób oczywisty bezprawnej z punktu widzenia Polski – ustawy i ewentualnie bezprawnego – z punktu widzenia Polski – działania. Wysiłki Polonii zmierzają do tego, żeby zaskarżyć do sądu najwyższego w Stanach Zjednoczonych tę ustawę jako bezprawną (…). Zaskarżenie jej jest naturalnym działaniem – podkreślił poseł.

Antoni Macierewicz mówił, że nie ulega wątpliwości, iż jest tylko jedno państwo na świecie ponoszące odpowiedzialność za działanie hitlerowskich Niemiec. Tym podmiotem jest Republika Federalna Niemiec – oznajmił.

– Tylko ona powinna ponosić konsekwencje zagłady Żydów, także konsekwencje finansowe – wskazał były szef MON.

RIRM

drukuj