[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Nigdy prawica fundowana na wartościach chrześcijańskich i narodowych nie miała tak zdecydowanej większości, jak to się stało dzisiaj

Trzeba pamiętać, że nigdy dotychczas w najnowszej historii Polski naród polski w wyborach w sposób tak zdecydowany i konsekwentny w dłuższym okresie nie opowiadał się co do kształtu politycznego państwa polskiego i jego fundamentów. (…) Nigdy prawica fundowana na wartościach chrześcijańskich i narodowych nie miała tak zdecydowanej większości, jak to się stało dzisiaj. Wierność temu i kształtowanie polityki codziennej zgodnie z tymi zasadami jest w ogóle najważniejszym naszym zobowiązaniem, od którego nie można odstąpić – mówił wiceprezes PiS Antoni Macierewicz w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości prowadzi rozmowy na temat zmian w Radzie Ministrów. W najbliższych dniach ma dojść do rekonstrukcji rządu. Tymczasem jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z kryzysem politycznym w obozie Zjednoczonej Prawicy. W ocenie Antoniego Macierewicza, kryzys ten w jakimś stopniu może się kojarzyć z kryzysem wywołanym przez Jarosława Gowina przed majowymi wyborami prezydenckimi.

– Trzeba powiedzieć, że z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i losów państwa polskiego, to tamten kryzys był najgorszy, najtrudniejszy, najważniejszy dlatego, że groził tym, iż nie będzie wyborów prezydenckich, że będzie w jakiś sposób modyfikowana konstytucja i przedłużany okres kadencji prezydenckiej (…). Wtedy cała struktura państwa mogłaby być np. zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny, a na pewno przez opozycję i być może przez naszych sojuszników. Tamten kryzys był rzeczywiście groźniejszy – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Ostatni kryzys dotyczył sposobu głosowania i sposobu kształtowania ustawy – wyjaśnił wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

– Wiadomo, ten proces legislacyjny wcale nie kończy się na pierwszym głosowaniu sejmowym. Są jeszcze co najmniej dwa głosowania na skutek tego, że każda ustawa idzie do Senatu i wraca potem do Sejmu, a ostatecznie jeszcze prezydent ma różne możliwości działania. Tak naprawdę tutaj możliwość dyskusji, możliwość ukształtowania rzeczywistych zapisów poszczególnych fragmentów ustaw była przed nami otwarta. Niemniej, część sojuszników postanowiła sprawę postawić bardzo radykalnie, stąd też i radykalne stanowisko prezesa Kaczyńskiego w sprawie ewentualnych konsekwencji przy głosowaniu. Można by powiedzieć, że do dyskusji na temat kształtu ustawy doszliśmy przez kryzys, przez pewnego rodzaju ostre postawienie swojego stanowiska przez różne strony. Ostateczne porozumienie zostało zawarte, co wydawało mi się od początku zupełnie oczywiste, że tak właśnie będzie – podkreślił marszałek senior Sejmu IX kadencji.

W sobotę liderzy trzech ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę – Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro oraz Jarosław Gowin – podpisali nową umowę koalicyjną [więcej].

– Z punktu widzenia historycznego, ale także politycznego – tak jak to oceniam – najważniejsze jest to, że będzie można zrealizować stanowisko, jakie bardzo zdecydowanie w ciągu ostatnich kilku lat, w kolejnych wyborach parlamentarnych deklarował polski naród, deklarowało społeczeństwo, deklarowali ludzie głosujący. I to nie jest wynik badań opinii społecznej , tylko indywidualna decyzja każdego z wyborców, którzy w sposób zdecydowany opowiedzieli się za tym, żeby polska gospodarka, polityka, życie społeczne, wychowanie kształtowane było w oparciu o wartości chrześcijańskie, narodowe i służące budowie niepodległego państwa polskiego. (…) Trzeba pamiętać, że nigdy dotychczas w najnowszej historii Polski naród polski w wyborach w sposób tak zdecydowany i konsekwentny w dłuższym okresie nie opowiadał się co do kształtu politycznego państwa polskiego i jego fundamentów. (…) Nigdy prawica fundowana na wartościach chrześcijańskich i narodowych nie miała tak zdecydowanej większości, jak to się stało dzisiaj. Wierność temu i kształtowanie polityki codziennej zgodnie z tymi zasadami jest w ogóle najważniejszym naszym zobowiązaniem, od którego nie można odstąpić – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Całą rozmowę z Antonim Macierewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj