[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Chrześcijaństwo nie może być częścią jakiegokolwiek kompromisu ograniczającego nasz związek z tradycją

Chrześcijaństwo jest poza dyskusją we wszystkich możliwych kompromisach, rozmowach, dyskusjach, związanych z bieżącą sytuacją. Chrześcijaństwo nie może być częścią jakiegokolwiek kompromisu ograniczającego nasz związek z tradycją, z wartościami, z wiarą chrześcijańską – powiedział w felietonie „Głos Polski” na antenie TV Trwam i Radia Maryja wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz.

Polityk odniósł się do wywiadu szefa MSZ Jacka Czaputowicza, który udzielił francuskiego dziennikowi „Le Figaro”. Minister Czaputowicz, zapytany o to, czy Polska będzie dążyła do tego, aby w większym stopniu eksponować chrześcijańskie korzenie Europy w Unii Europejskiej, odpowiedział, że nie będzie podejmować takich działań.

– Powiedział jako minister spraw zagranicznych, że Polska nie będzie dążyła do upowszechnienia myśli chrześcijańskiej, do powrotu do korzeni w Unii Europejskiej, które podobno (przecież przez cały czas nam to relacjonowano) były właśnie chrześcijańskie, u których źródeł stanęli ludzie, którzy właśnie chrześcijaństwo brali za punkt wyjścia w tworzeniu porozumienia i wręcz Unii Europejskiej, która przecież bazuje na idei porozumień narodów, niepodległych narodów, gdzie różne zasady, jak zasada pomocniczości, mają być rozumiane zgodnie z Katolicką Nauką Społeczną – zwrócił uwagę poseł.

Chrześcijaństwo to jedna z podstaw polskiej przynależności do UE – podkreślił minister obrony narodowej w latach 2015-2018.

– Wydaje się naturalne, że korzenie chrześcijańskie Europy to jest jeden z absolutnych fundamentów naszej przynależności do Unii Europejskiej. Trudno sobie wyobrazić, byśmy mogli być członkami UE nie podkreślając chrześcijańskich korzeni Europy. Przecież do tego właśnie dążymy, przecież to jest właśnie naszym podstawowym ideałem – akcentował Antoni Macierewicz.

Wiceprezes PiS wyraził nadzieję, iż polski rząd odniesie się do wypowiedzi ministra Jacka Czaputowicza.

– Trudno zrozumieć, dlaczego ta kwestia nie jest publicznie stawiana, jakbyśmy chcieli to schować do kieszeni. (…) Trudno się zgodzić z takim stanowiskiem i mam nadzieję, że jak najszybciej ono zostanie w odpowiedni sposób skomentowane przez odpowiednie czynniki rządowe, żeby było jasne, że to nie jest stanowisko Rzeczpospolitej Polskiej, być może prywatne stanowisko pana ministra Czaputowicza, do czego oczywiście każdy ma prawo, ale nie stanowisko Rzeczpospolitej Polskiej – zaznaczył.

Polityk nawiązał również do mianowania Bogusława Winida na stanowisko doradcy prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomniał, że reprezentuje on konkretną wizję relacji polsko-amerykańskich, a w dodatku jest mocno związany z byłym szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

– Jest jednoznacznie związany z bardzo konkretną wizją relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi, którą tak brutalnie, jednoznacznie i wulgarnie zdefiniował swego czasu pan minister Sikorski. Pan Winid był zawsze prawą ręką pana ministra Sikorskiego. Nie tylko się w pełni z nim zgadzał, ale wręcz realizował jego koncepcję, jego punkt widzenia i kierunki definiowane przez pana Sikorskiego. Wykonywał to sprawnie, skutecznie i niestety wielokrotnie na szkodę Polski – wskazał poseł.

Ta nominacja wpisuje się w serię zaskakujących decyzji prezenta Andrzeja Dudy w ostatnim czasie, w tym decyzji o zawetowaniu ustawy degradacyjnej – ocenił Antoni Macierewicz.

– Decyzji, która przywróciła na nowo czy też ma przywracać na nowo ludzi, mających krew na rękach, do tytułów, funkcji i prestiżu, który powinien być przynależny wyłącznie żołnierzom Rzeczpospolitej i wyłącznie tym, którzy byli oficerami, w tym generałami Rzeczpospolitej. Trudno za takich uznać ludzi, którzy tworzyli związek przestępczy, zwany Wojskową Radą Ocalenia Narodowego, który został jednoznacznie przez sądy RP zdefiniowany jako spisek przeciwko narodowi. Jeśli tacy ludzie mają nosić tytuły generalskie, to rzeczywiście znajdujemy się w innej rzeczywistości – podsumował minister obrony narodowej w latach 2015-2018.

Głos Polski – pos. Antoni Macierewicz


Pobierz

Pobierz

RIRM

drukuj