fot. pixabay.com

„Tydzień ulgi” z myślą o uczniach wracających do szkoły

Brak sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych – do tego w pierwszym tygodniu powrotu uczniów do szkół zachęca Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – w ramach kampanii „Tydzień ulgi”.

Psychologowie wielokrotnie zwracali uwagę, że pandemia i izolacja społeczna są trudnym czasem dla młodzieży.

Pomysłodawcy „Tygodnia ulgi” z UJ zwrócili się z prośbą do dyrekcji i kadry pedagogicznej w całym kraju, aby w pierwszym tygodniu powrotu do szkół zwolnić uczniów ze sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych. Ma to obniżyć stres młodzieży i nauczycieli.

Dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, która – wraz z dr hab. Magdaleną Śmieją-Necką – zainicjowała kampanię, zaznaczyła, że psychologia oferuje narzędzia pozwalające lepiej odnaleźć się w trudnej sytuacji, ale np. nauczenie się radzenia ze stresem, to – jak zauważyła – proces długi.

„Tymczasem potrzebna jest natychmiastowa realna ulga. Tydzień może wydawać się krótkim okresem, ale jest wymierny. Dlatego proponujemy udział w akcji >>Tydzień ulgi<<. I gorąco zachęcamy do udziału w niej szkoły w całej Polsce” – powiedziała cytowana w informacji przesłanej w czwartek przez biuro prasowe UJ.

Z kolei dr hab. Magdalena Śmieja-Necka przywołała m.in. raport Polskiej Akademii Nauk.

„Młodzież cierpi m.in. z powodu destabilizacji życia rodzinnego, braku kontaktu z rówieśnikami, zwiększonego stresu i braku wsparcia ze strony najbliższych” – wyliczała.

Psychologowie są zgodni, ze nasilił się problem objawów depresyjnych u dzieci.

„Statystki nie wyłapują skali dramatu. A z badan wiemy także, ze nauka w stresie jest nieefektywna – zamiast rozumienia, uczymy się raczej sztywnych reakcji – to tzw. kucie na pamięć” – zauważyła naukowiec z UJ.

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 4 maja wszystkie dzieci z klas I-III wrócą do szkół. Od 15 maja zajęcia hybrydowe będzie miała młodzież z klas IV-VIII szkól podstawowych i szkól ponadpodstawowych. Od 29 maja nastąpi powrót wszystkich uczniów do szkól już w pełnym systemie stacjonarnym.

W tym roku szkolnym naukę stacjonarna w klasach I-III po raz pierwszy zawieszono na początku listopada. W styczniu uczniowie tych klas wrócili do nauki stacjonarnej, która ponownie została zawieszona od 22 marca. Uczniowie z klas IV-VIII szkól podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie nieprzerwanie od 26 października ub.r.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl