Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Od 10 do 16 lutego we wszystkich parafiach Kościoła katolickiego w Polsce  trwać będzie Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku towarzyszy mu hasło: Ojciec- świadek wiary i trzeźwości. 

Celem Tygodnia jest włączenie wiernych w nurt przebłagania Boga za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski przemiany dla tych, którzy poniżają swoją godność przez trwanie w nałogach.

Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych.

Logo na rok 2013 wskazuje na dwa uzupełniające się tematy pracy Apostolstwa Trzeźwości w Polsce. W pierwszym kręgu wypisany jest wiodący temat: „Rodzina szkołą trzeźwości”, który towarzyszyć nam będzie jeszcze przez osiem lat. Każdego roku wokół tego hasła omawiane będą tematy związane z rodziną. Obecnie podkreślana jest wielka rola ojca w rodzinie. Mówi o tym hasło: „Ojciec – świadek wiary i trzeźwości”.

Hasła widniejące na logo wpisane są w koło – figurę symbolizującą doskonałość. W samym centrum koła znajduje się symbolicznie przedstawiona rodzina: rodzice i dzieci trzymając się za ręce, tworzą jakby obraz zapisu czynności bioelektrycznej serca.

Rodzina, w której praktykowana jest trzeźwa miłość, tworzy trwałą więź i prawdziwą wspólnotę życia dla wszystkich jej członków – od chwili poczęcia aż po naturalną śmierć. Stanowi bezpieczne miejsce życia na ziemi, wśród różnych niebezpieczeństw współczesnego świata.

Trzeźwi rodzice są doskonałymi nauczycielami dla swoich dzieci. Uczą je czujności, wdrażają do praktykowania cnoty wstrzemięźliwości i czystości.

Trzeźwa rodzina jest miejscem harmonijnego rozwoju osobowości jej członków i szczęśliwego życia w wolności dzieci Bożych.

46. TYDZIEŃ MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU

 (10–16 lutego 2013 r.)

Niedziela, 10 lutego

• Modlitwa za polskie rodziny, aby wierne Bogu i nauce Kościoła, dawały świadectwo wiary i trzeźwości.

Poniedziałek, 11 lutego

• Modlitwa za ojców rodzin, aby za przykładem św. Józefa byli oparciem dla swych żon, a dla dzieci wzorem silnej wiary i radosnej trzeźwości.

Wtorek, 12 lutego

• Modlitwa za osoby ze świata nauki i kultury, aby ich praca przyczyniała się do uznania doniosłej roli ojca w pełnej i zdrowej moralnie rodzinie.

Środa, 13 lutego – Popielec

 

• Modlitwa za sprawujących władzę, aby stali na straży modelu rodziny zgodnego z prawem Bożym, przeciwstawiając się niesprawiedliwości społecznej i rozpijaniu rodaków.

Czwartek, 14 lutego

• Modlitwa za kapłanów, aby jako duchowi ojcowie, świadczyli swoją postawą o wartości abstynencji wobec powierzonych im wiernych i napotkanych osób.

Piątek, 15 lutego

 

• Modlitwa za młodzieńców, aby wpatrując się w oblicze Jezusa, dobrze przygotowali się do roli ojca.

Sobota, 16 lutego

• Modlitwa za dzieci, aby naśladując Jezusa, były posłuszne rodzicom i w swoim życiu realizowały wstrzemięźliwość i skromność.

Ze wstępu biskupa Tadeusza Bronakowskiego

do Vademecum Apostoła Trzeźwości na rok 2013

RIRM/ KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl