fot. Krzysztof Jasiński

Tuchów: dziś rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski

Uroczystą Eucharystią o godz. 18.00 z udziałem pielgrzymki strażaków i strażackich orkiestr dętych rozpocznie się dziś Wielki Odpust Tuchowski. Odpust zakończy się 9 lipca o godz. 18.00.

Tradycja odpustów w Tuchowie sięga XVII wieku – wskazuje o. Bogusław Augustowski CSsR, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Tuchowie.

– Odpust Tuchowski to nie jest wymysł ostatnich lat. […] Już w XVII wieku ludzie przychodzili tłumnie właśnie do Tuchowa na odpust do Matki Bożej Tuchowskiej i te uroczystości odpustowe trwały kilka dni. Stąd też jeżeli mówimy w ogóle o Tuchowie, czy ktoś tam słyszy Tuchów, to często właśnie kojarzy mu się, że Tuchów to jest ta miejscowość, gdzie odbywa się na początku lipca Wielki Odpust Tuchowski. To jest już kilkuwiekowa tradycja – wyjaśnia o. Bogusław Augustowski CSsR.

W codziennym planie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego znajduje się Eucharystia oraz nabożeństwa: godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, modlitwy o powołania, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec, Droga Krzyżowa czy Nieszpory.

Codziennie o 20.00 odbędą się również Wieczory Maryjne. Podczas dzisiejszego Wieczoru Maryjnego zaplanowano modlitwę różańcową na dróżkach z orkiestrami. W kolejne dni w ramach tego wydarzenia odbędą się koncerty i występy chórów, zespołów oraz orkiestr.

Uczestnicy odpustu będą mieli także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Tegoroczne hasło Wielkiego Odpustu Tuchowskiego brzmi: „Maryjo, pomóż nam odważnie głosić Ewangelię”. W ten sposób chcemy nawiązać do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego „Idźcie i głoście” – tłumaczy o. Bogusław Augustowski CSsR.

– Co roku staramy się, żeby Wielki Odpust Tuchowski miał taką przewodnią myśl, hasło. Tegoroczny Odpust będziemy przeżywać pod hasłem: „Maryjo, pomóż nam odważnie głosić Ewangelię”. Wyczuwamy, że w tym haśle pobrzmiewa też hasło tegorocznego programu duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. To już jest czwarty rok, skupiony wokół tematyki chrzcielnej. Jest to program duszpasterski w Polsce, opracowany przez pasterzy Kościoła w Polsce i stąd też próbujemy nawiązać do tego hasła tegorocznego programu duszpasterskiego. Chcemy, aby ten odpust, który jest odpustem maryjnym, był wokół tego hasła „Maryjo, pomóż nam odważnie głosić Ewangelię” – mówi kustosz sanktuarium w Tuchowie.

W Wielkim Odpuście Tuchowskim każdego dnia uczestniczą przedstawiciele różnych grup społecznych – podkreśla o. Augustowski.

– Co roku staramy się też organizować pielgrzymki dla poszczególnych zorganizowanych grup pielgrzymkowych. Co roku do Matki Bożej pielgrzymują przedstawiciele samorządu terytorialnego. […] Tradycyjnie mamy kilka pielgrzymek, które przybywają co roku, choćby chorzy […] czy też inne grupy, jak dzieci, Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. […] Inne pielgrzymki to m.in. rolnicy, pszczelarze, przyjaciele misji zagranicznych, osób wspierających misje. Na odpust przybywają też emeryci, renciści, żołnierze, żyjący żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, represjonowani politycznie, także harcerze – akcentuje redemptorysta.

Szczegółowy plan Wielkiego Odpustu Tuchowskiego dostępny jest [tutaj].

RIRM/sanktuariumtuchow.pl

drukuj