Trzęsienie ziemi w Nepalu. Polscy strażacy wracają do kraju

Polscy strażacy, którzy brali udział w akcji ratowniczej w dotkniętym trzęsieniem ziemi Nepalu wracają do Warszawy. Do kraju wrócą polskimi samolotami wojskowymi, które dostarczają do Nepalu pomoc humanitarną.

Polscy ratownicy zabiorą ze sobą specjalistyczny sprzęt, m.in. geofony i kamery wziernikowe; pozostawią natomiast Polakom mieszkającym w Nepalu – namioty, żywność i stację uzdatniania wody.

– Z Nepalu nastąpi wylot trzech samolotów Kasa na pokładzie, których będzie sześćdziesięciu dziewięciu ratowników Polskiej Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej oraz 12 psów. Ratownicy pomagają mieszkańcom Nepalu po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Grupa pozostałych 12 strażaków, a także cały sprzęt logistyczny i ratowniczy wróci na pokładzie dwóch samolotów transportowych w czwartek w godzinach wieczornych mówi rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak.

Do Nepalu poleciało w sumie 81 polskich strażaków z ciężkiej grupy poszukiwawczoratowniczej HUSAR. Brali oni udział w akcji ratowniczo-poszukiwawczej i udzielali pomocy medycznej. Pomagali także armii nepalskiej w dotarciu do ofiar kataklizmu, znajdujących się pod gruzami.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Nepal pod koniec kwietnia, pochłonęło według dotychczasowych szacunków ponad 7 tys. osób. Zdaniem władz Nepalu liczba ofiar może jednak przekroczyć 10 tys. osób.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Nepal w sobotę 25 kwietnia było największym od 81 lat. Zginęło ponad 7200 osób. Ponad 14 tysięcy ludzi zostało rannych.

RIRM

 

 

drukuj