Trzęsienie ziemi w Grecji

Trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek nad ranem zachodnie obszary Grecji. Epicentrum znajdowało się na wyspie Kefalinia na Morzu Jońskim. Kilkanaście osób odniosło tam obrażenia. Są też szkody materialne.

Zaledwie tydzień temu trzęsienie o podobnej sile uszkodziło na Kefalinii setki budynków. Wyspa ma ok. 36 tys. mieszkańców. Teraz ludzie w panice wybiegali z domów. 16 osobom z obrażeniami, na szczęście niezbyt ciężkimi, udzielono pomocy w szpitalu w mieście Liksuri. W niektórych rejonach wyspy uszkodzone zostały drogi, wodociągi i linie energetyczne. Uszkodzony został również port w Liksuri.

Od czasu, gdy ziemia zaczęła się trząść na tej wyspie 26 stycznia, zamknięto tam szkoły. Mieszkańcy uszkodzonych domów przenieśli się tymczasowo do krewnych, bądź na statki, wysłane na wyspę przez władze.

Po trzęsieniu z 26 stycznia na Kefalinii ogłoszono stan klęski żywiołowej. Władze wysłały tam okręt marynarki wojennej z ok. 2 tys. miejsc do spania. Na wyspę przybyli lekarze marynarki wojennej.

W 1953 roku trzęsienie ziemi na Kefalinii i pobliskiej wyspie Zakinthos spowodowało śmierć setek ludzi. Rannych były tysiące. Prawie wszystkie zabudowania na obu wyspach zostały wtedy zniszczone.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl