fot. PAP/EPA

Trzeci dzień pielgrzymki papieża Franciszka do Ameryki Łacińskiej

Trwa podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka do Ekwadoru. Po południu czasu polskiego, Papież będzie sprawował Mszę św. w Parku Dwusetlecia. Spotka się dziś także m.in. z księżmi biskupami i światem szkół oraz uniwersytetów. Na zakończenie następca św. Piotra złoży wizytę w kościele Towarzystwa Jezusowego.

Eucharystia, którą Ojciec św. będzie dziś sprawował w Parku Dwusetlecia to najważniejsze wydarzenie jego wizyty w Ekwadorze. Na placu spodziewane są tłumy wiernych. Msza św. rozpocznie się o godz. 17.30 czasu polskiego.

Wcześniej Jego Świątobliwość spotka się z księżmi biskupami Ekwadoru w Centrum Kongresowym Parku Dwusetlecia. Z kolei po Eucharystii – czyli o 23.30 – zaplanowano spotkanie Papieża ze światem szkół i uniwersytetów na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Ekwadoru, a następnie ze społeczeństwem obywatelskim w kościele św. Franciszka.

Na zakończenie dnia Ojciec Święty złoży prywatną wizytę w kościele Towarzystwa Jezusowego.

Mieszkańcy Ameryki Południowej z wielką radością przywitali Ojca Świętego. Wczoraj Jego Świątobliwość sprawował Eucharystię przed sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Guayaquil. W czasie homilii Ojciec Święty nawiązując do wesela w Kanie Galilejskiej mówił o rodzinie jako szkole modlitwy, pierwszym szpitalu i miejscu, które pobudza nas do zwrócenia się ku bliźnim. To w rodzinie uczmy się służyć innym – podkreślał Papież.

– Rodzina jest wielkim „bogactwem społecznym”, którego inne instytucje nie mogą zastąpić. Musi być wspomagana i stymulowana, aby nigdy nie utracić właściwego znaczenia usług, jakie społeczeństwo świadczy swoim obywatelom. Nie są one bowiem jakąś formą jałmużny, ale prawdziwym „zadłużeniem społecznym” wobec instytucji rodziny, która wnosi tak wiele do wspólnego dobra wszystkich – zaznaczył Ojciec Święty.

Papież Franciszek nawiązał także do Synodu Biskupów poświęconego rodzinie – prosząc jednocześnie o modlitwę w tej intencji.

– Aby dojrzało prawdziwe duchowe rozeznanie oraz aby znaleźć konkretne rozwiązania wielu trudnych i ważnych wyzwań, z jakimi rodzina musi się dzisiaj zmierzyć – mówił papież.

Po Eucharystii w Guayaquil Ojciec Święty odleciał do Quito, stolicy Ekwadoru. Tam, w pałacu prezydenckim, złożył wizytę prezydentowi Ekwadoru. Następnie udał się do katedry, skąd pozdrowił i pobłogosławił tłumy wiernych. Jutro wieczorem Ojciec Święty odleci do Boliwii, a w piątek uda się do Paragwaju.

Wizyta papieża Franciszka do Ameryki Południowej potrwa do 12 lipca. Transmisje z pielgrzymki przeprowadzają TV Trwam i Radio Maryja. 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj