fot. PAP/EPA

Trwają walki na Ukrainie 

Na wschodzie Ukrainy ciągle dochodzi do walk pomiędzy prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi. Przy kolejnej próbie odbicia lotniska w Doniecku zginęło dwustu separatystów.

Tymczasem Rosja przerzuca sprzęt wojskowy i ludzi na zajęte przez separatystów tereny na wschodzie Ukrainy. Ukraińskie władze twierdzą, że rosyjskie wojska oraz najemnicy szykują się do rozpoczęcia ofensywy.

W ciągu ostatniej doby na zajęte przez separatystów tereny na wschodzie Ukrainy trafiło ponad 30 czołgów. Rosja przerzuca także inny sprzęt wojskowy a także ludzi.

– W strefie operacji antyterrorystycznej wciąż mamy do czynienia z dostawami sprzętu wojskowego i ludzi. Widziano kolumnę składającą się z 32 czołgów, 16 haubic i 30 ciężarówek Kamaz z amunicją i żywą siłą przemieszczających się z terytorium Rosji w kierunku miasta Krasny Łucz w obwodzie ługańskim – powiedział Andrij Łysenko, rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Przez kontrolowane przez separatystów przejście graniczne Izwaryno w obwodzie donieckim wjechała z Rosji kolejna kolumna sprzętu wojskowego. W okolicach Szczastia w obwodzie ługańskim pojawiła się grupa rosyjskich komandosów. Ukraińskie władze twierdzą, że rosyjskie wojska oraz najemnicy szykują się do rozpoczęcia ofensywy na wschodzie Ukrainy.

Sytuacja jest bardzo poważna; związany z ukraińskimi władzami ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk poinformował, że zakończyło się już tworzenie grup taktycznych wojsk „rosyjsko-terrorystycznych”, które są gotowe do aktywnych działań. Tymczuk twierdzi, że mają one już wyznaczone cele i przygotowane zapasy potrzebne do ich osiągnięcia.

Rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obron Andrij Łysenko oświadczył, że w ostatnim czasie antyrządowi bojownicy i Rosja prowadzą coraz aktywniejsze działania, zapewnił jednak, że nie można jeszcze mówić o otwartej inwazji na Ukrainę. We wschodnich regionach cały czas dochodzi do naruszenia rozejmu. W ciągu ostatniej doby doszło do niemal 50 ostrzałów ukraińskich pozycji w Zagłębiu Donieckim.

– Od czwartku w walkach z separatystami i żołnierzami rosyjskimi zginęło pięciu ukraińskich żołnierzy, 16 zostało rannychpoinformował Andrij Łysenko, rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

TV Trwam News

drukuj