fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

Trwają ,,Wakacje z WOT”

Wakacje to idealny czas na wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego. W sobotni poranek blisko 70 ochotników postanowiło swój wolny czas przeznaczyć na szkolenie wojskowe w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Zwieńczeniem wysiłku będzie przysięga wojskowa.

,,Wakacje z WOT” to propozycja bardzo aktywnego spędzania czasu wolnego od nauki. Oznacza to wojskowe szkolenie podstawowe, które potrwa 16 dni. W sobotni poranek, 6 lipca 2024 r., przed bramą koszar na Kieleckiej Bukówce pojawili się głównie uczniowie, studenci, a także inni ochotnicy, którzy chcą spędzić wakacyjny czas w mundurze. Poprzednie edycje projektu, podobnie jak ,,Ferie z WOT” pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także wśród nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty.

„Po raz piąty nasza brygada realizuje szkolenie podstawowe w ramach >>Wakacji z WOT<<. Cieszę się, że jak co roku i tym razem duża grupa młodych ludzi w czasie przerwy wakacyjnej zdecydowała się zostać żołnierzami Wojska Polskiego” – podkreśla płk Sławomir Machniewicz,  dowódca 10 ŚBOT.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

Zdecydowana większość, bo aż 80 proc. ochotników stanowią młodzi ludzie poniżej 21. roku życia. Około 20 proc. nowo wstępujących to kobiety. Świeżo powołani reprezentują różne zawody i specjalności. Najliczniejszą grupą na szkoleniu są uczniowie z liceów ogólnokształcących i techników.

„Już koniec szkoły. Teraz jest czas wolny i trzeba go dobrze wykorzystać, i skorzystać z oferty WOT” – podkreśla szer. Bartosz z Nowej Słupi, tegoroczny absolwent Technikum nr 3 im. Hutników Ostrowieckich.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

„W przyszłości myślę o zawodowej służbie wojskowej. Jestem tu dziś, żeby się sprawdzić i spełnić marzenia. Duża cześć mojej rodziny służy w WOT i to pomogło mi podjąć decyzję o rozpoczęciu szkolenia” – dodaje szer. Marcel z Kielc, uczeń Liceum nr 6 im. Juliusza Słowackiego.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Pierwszy dzień, to zazwyczaj pobranie umundurowania, w tym również wyposażenia indywidualnego (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Każdy kolejny dzień to intensywne i ciekawe szkolenie wojskowe.

W czasie „szesnastki”, przyszli Terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem się bronią, a także z elementami taktyki. Nauczą się podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuowali rannego i pracowali z mapą i kompasem. Szkolenie kończy tzw. „pętla taktyczna”, czyli sprawdzian wyszkolenia każdego Terytorialsa. Zwieńczeniem trudu, zdobytych umiejętności i wiedzy będzie uroczysta przysięga wojskowa na Kieleckiej Bukówce 21 lipca 2024 roku.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

Jeśli zastanawiasz się, czy wstąpić w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, nie czekaj! Skontaktuj się z rekruterem. Kontakt znajdziesz na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/. Wyszukiwarka na stronie pozwoli ci na znalezienie numerów telefonów do żołnierzy, którzy udzielą odpowiedzi na twoje pytania dotyczące szkolenia w WOT.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl