fot. stat.gov.pl

Trwają przygotowania do spisu ludności w 2021 roku

Trwają przygotowania do przyszłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Będzie on pierwszym, w którym nadrzędną metodą zbierania danych stanie się formularz internetowy.

Narodowy spis ludności odbywa się co 10 lat. Przyszłoroczny będzie miał miejsce od 1 kwietnia do 30 czerwca. Pierwszy raz będzie realizowany głównie przy użyciu samodzielnie wypełnianego elektronicznego formularza spisowego. Udostępni go na swojej stronie internetowej Główny Urząd Statystyczny.

„Stawiamy na obowiązek samospisu internetowego, czyli każdy objęty spisem będzie zobowiązany do samodzielnego wypełnienia formularza online z pytaniami. Będzie mieć na to czas od 1 kwietnia do 16 maja 2021 roku. Po tym terminie, jeśli dana osoba nie dokona samospisu, będzie się z nią kontaktować rachmistrz – telefonicznie lub bezpośrednio” – poinformowała rzecznik prezesa GUS Karolina Banaszek.

Tym, którzy nie posiadają dostępu do internetu, udostępnione zostaną punkty spisowe. Znajdować się one będą w wojewódzkich biurach spisowych, urzędach statystycznych i w urzędach gmin.

Spis wesprze około 18 tys. rachmistrzów. To dużo mniej niż w latach poprzednich. Ich nabór nastąpi w grudniu. Poprzedzą go szkolenia i egzaminy.

W październiku ubiegłego roku w dwóch gminach przeprowadzono pierwszy spis próbny. Pozwolił on przetestować aplikację spisową oraz wszelkie możliwe rozwiązania. Drugi spis próbny odbędzie się w kwietniu. Obejmie po jednej gminie w każdym województwie. Zawierać będzie poprawki do tego, co nie zadziałało podczas pierwszej próby.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Za odmowę może grozić grzywna. O jej wysokości decyduje sąd.

TV Trwam News

drukuj